Meserya (KKTC) Ovasının Hidrojeolojik İncelenmesi
Hydrogeological Investigations Of Meserya (TRNC) Plain
  1. Tez No: 316417
  2. Yazar: NAİM KORKMAZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MURAT ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Anabilim Dalı Uygulamalı Jeoloji programında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır.İnceleme alanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yer almaktadır. Bu çalışma bölge ile ilgili ilk detaylı hidrojeolojik araştırmadır.İnceleme alanı ve çevresinin 1/100.000 ölçekli jeoloji haritası hazırlanmıştır. Hazırlanmış olan jeolojik harita, Meserya ovası için hazırlanmış ilk 1/100.000 ölçekli haritadır. Bölgede yüzeylenen birimler Triyas, Jura-Kretase, Kretase, Geç Paleosen-Eosen, Eosen, Oligosen, Oligosen-Alt Miyosen, Orta ve Üst Miyosen, Pliyosen ve Kuvaterner yaşlı sedimenter kayalardır.Çalışma alanı 4 alt havzayı içerir. 1. havza Orta Meserya havzası, 2. havza Güneydoğu Meserya havzası, 3. havza Doğu Meserya havzası ve 4. havza ise Gazi Mağusa kıyı bölgesi'dir. KKTC'nin en uzun dereleri olan Kanlı ve Çakıllı dereleri çalışma alanı içerisinde doğmakta ve son bulmaktadır. İnceleme alanında ki keson ve su sondajı kuyuları ilk kez tarafımdan tespit edilerek ?X, Y? koordinatları tanımlanmış ve harita üzerinde gösterilmiştir.İnceleme alanında gözlenen birimlerin litolojilerine göre hidrojeolojik özellikleri belirlenmiştir. Buna göre birimler; geçirimsiz, yarı geçirimli, geçirimli ve karstik olarak değerlendirilmiş ve bölgenin hidrojeoloji haritası yapıldı.İnceleme alanında yüzeyden alınan statik su değerleri ölçülerek yeraltısuyu seviyesi haritası yapılmıştır. Yeraltısuyu akım yönü ova genelinde doğu'ya doğrudur.Meserya ovası içerisinde tespit edilip numune alınmış olan kuyularla ilgili kimyasal analizler yapılmıştır. Çıkan sonuçlara göre sular Durov diyagram, Wilcox diyagramı, ABD tuzluluk diyagramı, Piper diyagram, Schoeller diyagramları ile kimyasal olarak sulama, içme ve kullanma amaçlarına göre sınıflamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was submitted to the Graduate School of Natural and Applied Science of Istanbul University in Partial fulfillment of the requirements for the master thesis in Geological Engineering Department.The study area is located in the Turkish Republic of Northern Cyprus. This study is the first detailed hydro-geological survey about the region.Geological Map, which is prepared by myself for the region, is the first geological scalemap map 1/100.000 in the Meserya Plain. The area which is scanned and examined, includes- the sedimentary rocks of Triassic, Jurassic-Cretaceous, Cretaceous, LatePaleocene-Eocene, Eocene, Oligocene, Miocene, Oligocene-Lower, Middle and Upper Miocene, Pliocene and Quaternary ages.The study area has been includes in to four sub-basins. The first basin is in Central Meserya, the second is in Southeast Meserya, the third is in Eastern Meserya and the fourth basin is in the Gazi Magusa (Famagusta) Coastal zone.Kanlıdere (Pedieos) and Çakıllıdere (Yialias) are the longest rivers of TRNC. These two main rivers take place in the my exercise area, where the streams and river gravel start and end up.In the study area it is the first time boreholes and caisson wells have been established and identified on the map as an ?X, Y? coordinate.Hydrogeological properties of the units which are observed and presented in the exercise area. According to the results, units are evaluated as impermeable, semi?permeable, permeable and karstic, hydrogeological map of the area is drawn.In the exercise area, statically water level was measured and groundwater level map is drawn. As a result we find that the direction of Meserya plain`s groundwater lies down to eastward.Within Meserya plain, there are some chemical analyzes, which were done in order to detecting some samples. According the results of the analysis, water sources are classified as Durov diagram, Wilcox diagram, USA Salty diagram, Piper diagram and Schoeller Diagram.