Boya duyarlaştırıcılı fotovoltaik hücreler için fenazin türevi boya sentezi ve uygulaması
Synthesis and application of phenazine derivatives for dye sensitized solar cells
  1. Tez No: 342672
  2. Yazar: KADİR DEMİRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu yüksek lisans tezinde boya duyarlaştırıcılı güneş hücrelerinde (DSSC) kullanılmak üzere toplamda üç yeni organik bileşik sentezlenmiştir. DSSC molekülleri elektronu itme-çekme sistemi ile çalışmakta olup sentezlenen bileşiklerin ikisinin dizilimi donör- köprü materyali (zayıf akseptör)-akseptör ve birinin ise donör- köprü materyali (zayıf akseptör)-donör şeklindedir. Tüm moleküllerin karakterizasyonları için 1H NMR, 13C NMR, döngüsel voltammetri (CV) ve kızıl-ötesi spektrofotometresi (IR) kullanılmıştır. Sentezlenen moleküller; N,N'-[(11,12-dibutoksi-1,4,5,8-tetrahidrodibenzo [a,c] fenazin-2,7-diil) bis (4,1-fenilen)] bis{4-(hekziloksi)-N-[4-(hekziloksi)fenil] anilin (KD-130B), 3-{4-[7-(4-{bis [4-(hekzil) fenil] amino}fenil)-11,12-dibutoksi-1,4,5,8-tetrahidrodibenzo [a,c] fenazin-2-il] fenil}-2-siyanoakrilik asit (KD-148) ve 3-{5-[7-(4-{bis [4-(hekziloksi) fenil] amino} fenil)-11,12-dibutoksi-1,4,5,8-tetrahidrodibenzo [a,c] fenazin-2-il] -2-tienil} -2-siyanoakrilik asit (KD-150) dir. DSSC aygıtları FTO/TiO2 /Organik Boya/Redoks Çifti/Pt-FTO dizilimine göre hazırlanmıştır. Cihazların, akım-voltaj (I-V) ve kuantum verimi (IPCE=EQE) karakterizasyonları yapılarak fotovoltaik performans parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, totally three new organic molecules has been synthesized for dye sensitized solar cells. Molecular structure of DSSC materials (as dye) work with push-pull system and two of molecules have an arrangement as donor-? bridge (as weak acceptor)-acceptor and one has an arrangement as donor-? bridge material (as weak acceptor)-donor. All molecules are characterized via 1H NMR, 13C NMR, cyclic voltammetry and infrared spectrophotometer. Molecules are; N,N'- [(11,12- dibutoxy-1,4,5,8- tetrahydrodibenzo [a,c] phenazine - 2,7 - diyl) bis (4,1-phenylene)] bis{4- (hexyloxy) -N- [4-(hexyloxy) phenyl] aniline (KD-130B), 3-{4-[7-(4-{bis[4- (hexyl) phenyl] amino} phenyl) -11,12-dibutoxy -1,4,5,8 - tetrahydrodibenzo [a,c] phenazin -2-yl] phenyl}-2-cyanoacrylic acid (KD-148) and 3-{5-[7-(4-{bis[4-(hexyloxy) phenyl] amino} phenyl)-11,12-dibutoxy-1,4,5,8-tetrahydrodibenzo [a,c] phenazin-2-yl] -2-thienyl}-2-cyanoacrylic acid (KD-150). Configuration of the fabricated DSSCs was FTO/TiO2/Organic Dye/ Redox Couple/Pt-FTO. Current-voltage (I-V) and incident photon to current conversion efficiency (IPCE) characterization of the devices has been carried out to investigate the photovoltaic performances of each dye.