Farklı morfolojilerde cdo ve zno elektrodların sentez, karakterizasyonu ve organik boya esaslı güneş pillerinde uygulamaları
Different morphological cdo and zno electrodes synthesis, characterization and dye sensitized solar cell applications
  1. Tez No: 342671
  2. Yazar: HIZIR SARICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERTEN ELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında boyar madde esaslı güneş pillerinde TiO2 yerine kullanılabilecek ZnO ve CdO yarıiletken elektrotların mikrodalga yöntemi ve hidrotermal yöntemle sentezleri gerçekleştirilmiştir. Oluşan ürünlerin XRD analizleri, SEM analizleri yapıldı ve AFM görüntüleri incelendi. ZnO temelli boya duyarlı güneş pili verimliliklerini artırmak amacıyla %5 ve %10 oranında CdO ile karıştırılarak nanokompozit yapılar elde edildi. ZnO, CdO ve ZnO:CdO yapıları ile boya duyarlı güneş pilleri üretilerek pil performansları değerlendirildi. Boyar malzeme olarak Rutenyum kompleks boyaları kullanıldı. Sonuç olarak ZnO:CdO elektrot kullanımı ile pil performanslarında iyileşme gözlenerek, ZnO ve CdO elektrotlara kıyasla yüksek verim elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, ZnO and CdO semiconductor electrodes are carried out to synthesis by hydrothermal and microwave methods instead of TiO2 electrodes in dye sensitized solar cells. XRD analysis, SEM analysis and AFM images of products are investigated. ZnO:CdO nanocomposit structures are obtained by mixing ZnO nanostructures with %5 and %10 CdO to increase the solar cell efficiencies. It is evaluated the solar cell efficiencies of ZnO, CdO and ZnO:CdO structures. Ruthenium complex dye is used as dye material. As a result, it is obtained higher efficiencies by observing improvement in solar cell performances compared to ZnO and CdO electrodes.