Turşuluk hıyar üretiminde farklı uygulamaların verim ve kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Effects of different applications on yield and quality parameters in pickling cucumber
- Tez No: 342688
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, 2 farklı turşuluk hıyar çeşidinde (Ekol ve Vertina) farklı gübre, bitki gelişimi düzenleyici ve meyve tutturucu ticari preparat kombinasyonlarının verim ve kalite üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Toprak analiz sonucuna uygun gübreleme ile uygulamaya ek olarak yapılan yapraktan kalsiyum ve bor içeren gübreler ve bitki gelişimi düzenleyicisi Flora-x ile meyve tutturucu Full Crop-Set?ten yararlanılmıştır. Çalışma 2012 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında, Afyonkarahisar ili Beyyazı kasabasında çiftçi bahçesinde yürütülmüştür. Her parsele 30 bitki dikilmiş ve uygulamalar çiçeklenme başlangıcı, çiçeklenmeden 20 gün sonra ve çiçeklenmeden 40 gün sonra olmak üzere üç ayrı dönemde yapılmıştır. Denemede yetiştiricilik periyodunu temsilen Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan hasatlarda meyve boyu, meyve çapı, meyve ağırlığı, meyve tutumu, meyve kabuk rengi, meyve iç boşluğu oranı, bitki ve dekar başına meyve adedi, bitki ve dekar başına verim parametreleri belirlenmiş. Uygulamaların meyve kalite özellikleri üzerine etkisi her meyve sınıfı için (1., 2., 3. ve 4. boy) ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmada toprak gübrelemesi + Full Crop-Set + Yapraktan Ca uygulaması özellikle elde edilen verim değerleri bakımından birinci sınıf meyvelerde birim alan verimini artırdığı belirlenmiştir. Uygulamalar açısından çeşitler arasında önemli bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different fertilizers, plant growth regulators and a commercial preparation combination as fruit set on yield and quality of two different pickling cucumber cultivar (Ekol and Vertina) cultivators. In addition according to the analytical result of the soil chemical composition a commercial fertilizer was applied. Furthermore a calcium and boron-containing fertilizers, Flora-x as a plant growth regulator and Full Crop-Set as a fruit set were applied to plant foliage. The study was carried out on July-August 2012 in the farms of Beyyazı village which is incident to Afyonkarahisar city. Each plot were sown with 30 plants and the applications were made in three separate periods started at the beginning of flowering, 20 days after flowering and 40 days after flowering. July-August which represented the highest cultivation period of the harvests in the experiment; fruit length, fruit diameter, fruit weight, fruit set, fruit peel color, fruit internal space ratio, the number of fruit per plant-hectare and yield were evalvated. In addition, the effect of treatments on fruit guilty were evaluated for each fruit size and quality features were examined separately. In this study, soil fertilizer application+ Full Crop-Set + Ca foliage application has increased the yield per unit area especially in the 1. length of fruit. There were also insignificant differences between varieties in terms of applications.