Turşuluk hıyar yetiştiriciliğinde değişik örtü tiplerinin verim ve kaliteye etkileri
The Effects of different covering materials on the yield and quality of pickling cucumber cutivation
- Tez No: 34288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
TURŞULUK HIYAR YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DEĞİŞİK ÖRTÜ TİPLERİNİN VERİM VE KALİTEYE ETKİLERİ Ayperi TEKİN (Yüksek Lisans Tezi) Bu denemede, farklı örtü materyalleri ve dikim zamanlarının açıkta yetiştirilen turşuluk hıyar çeşitinin verim, kalite ve erkenciliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede iki farklı örtü materyali ve iki farklı dikim zamanı kullanılmıştır, örtü materyalleri; bir agrotekstil olan Agryl P17 ve alçak plastik tünelden oluşmaktadır. Con quest Fi turşuluk hıyar tohumundan yetiştirilen fideler ise 16 Mart ve 1 Nisan tarihlerinde deneme yerine dikilmiştir. ilk çiçeklenme tarihinde Agryl P17 örtüsü alçak plastik tünele göre 2 gün, kontrole göre de 5 gün; ilk hasat tarihin de de yine sırasıyla 3 ve 6 günlük bir erkencilik sağlamış tır. 16 Mart'ta yapılan dikim 3 gün önce çiçeklenerek ve 4 gün önce hasat edilerek 1 Nisan dikimine göre bir erkencilik sağlamıştır. Toplam meyve verimi ve sayısında en iyi sonucu Agryl P17 verirken, bunu diğer örtü materyalleri izlemiştir. Dikim zamanlarına göre ise en iyi sonucu 16 Mart dikimi vermiştir. ANA BİLİM DALI: BAHÇE BİTKİLERİ JÜRİ : Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKILLI (Danışman) Yıl: 1994 Doç. Dr. Lâmi KAYNAK Doç. Dr. Ruhsar YANMAZ Sayfa: 62
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF DIFFERENT COVERING MATERIALS ON THE YIELD AND QUALITY OF PICKLING CUCUMBER CULTIVATION Ayperi TEKIN (M. Sc. Thesis) This research was carried out to determine the effects of different covering materials and planting times on the yield, quality and earliness of pickling cucumber which is grown at open field. In this research, two different covering materials and two planting times were used. Covering materials are Agryl P17 which is an agrotextile and low plastic tunnel. Seedling plants which are grown from Conquest Fi pickling cucumber seeds were planted to outside on March 16tn and April 1st. In the first blooming time Agryl P17 exhibited earli ness two and five days, respectively in comparison with low plastic tunnel and control; this treatment also showed earliness three and six days than the other treatments res pectively in the first harvest time. The planting time which is on March I6ttl in comparison whith on April 1st were bloo med three days before and harvest four days before. The highest yield and number of fruit were obtained from Agryl P17 and on March 16th planting time. DEPARTMENT: HORTICULTURAL SCIENCE COMMITTE: Assist. prof.Dr. Mustafa AKILLI (Adviser) Year:l994 Assoc. Prof. Dr. Lâmi KAYNAK Assoc. Prof.Dr. Ruhsar YANMAZ page: 62