Harran Ovasında üretilen çeşitli kornişonların turşuya işlenmesi
The Pickling of different cucumber varieties produced on Harran plain
  1. Tez No: 65314
  2. Yazar: BELGİN VARDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
öz Bu çalışmada Harran Ovası'nda yetiştirilen Ophix, Octopus, Quest, Conquest, Fancipak ve Marinda çeşidi kornişonların turşu üretimine uygunlukları ve turşu üretiminde kullanılan geleneksel yöntem, asitlendirme, haşlama ve doğrudan işleme yöntemlerinin kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Çeşitlerle ilgili denemelerde, çeşitler geleneksel yöntemle turşuya işlenmiştir. Tüketime hazırlanan kornişonların tuzu soğuk su kullanılarak alınmıştır. Son yıkamadan önce her çeşit kendi içerisinde iki kısma ayrılmış ve bunlardan biri normal su ile yıkanırken diğerinin son yıkama suyuna 5g/L hesabı ile şap ilave edilmiştir. Tuz alma işleminden sonra örneklerin tümüne üzüm sirkesi ilave edilmiştir. Yöntemler ile ilgili denemelerde ise, Octopus, Quest ve Fancipak çeşitleri, geleneksel yöntem, asitlendirme, haşlama ve doğrudan işleme yöntemleri uygulanarak turşuya işlenmiştir. Soğuk su ile (sapsız) tuzu uzaklaştırılan örnekler, alkol ve üzüm sirkelerine alınmışlardır. Turşular üzerinde fiziksel, kimyasal ve duyusal analizler yapılmıştır. Denemelerden elde edilen sonuçlar, çeşitlerde Ophix, Octopus ve Fancipak'ın, yöntemlerde ise asitlendirme ve haşlama yöntemlerinin diğerlerine göre daha uygun olduğunu göstermiştir. Yıkama suyunda şap kullanımının turşu yapısı ve duyusal Özelliklerini etkilemediği saptanmıştır. Alkol sirkesi yerine üzüm sirkesi kullanımının kaliteyi olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the effects of processing methods and the suitability of 6 varieties were examined for producing pickle. These cucumber varieties; Ophix, Octopus, Quest, Conquest, Fancipak and Marinda, are produced on Harran Plain. Applied methods are conventional, acidification, blanching and quick process. In varieties section, all varieties were processed by conventional method. After producing pickle, each varieties divided into 2 groups. For desalting, water without alum and water with alum (5g/L) were used for each varieties. And then, all pickles leaved in grape vinegar. In methods section, Octopus, Quest and Fancipak were processed by conventional, acidification, blanching and quick process methods into pickles. After desalting (without alum), all the samples leaved in both alcohol and grape vinegar. Pickles were analysed by physical, chemical and sensory evaluations. The results of the experiments show that, Ophix, Octopus and Fancipak between varieties, acidification and blanching in methods were found suitable then the others. It was found that, treatment of alum in desalting had no effect on pickle structure and sensory properties. Instead of alcohol vinegar, the quality of pickles were effected positively by using grape vinegar. ucurnusr