İzmir ilinde yerel tarımsal ürünlere ilişkin tüketici davranışlarının analizi
Analysis of consumer behaviour toward local agricultural products in the city of izmir
  1. Tez No: 342690
  2. Yazar: AYÇA NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez kapsamında, İzmir ili Bornova ilçesinde yerel tarımsal ürünlere ilişkin tüketici tutum ve davranışlarının belirlenmesi yönünde incelemeler yapılmıştır. Alan çalışması için İzmir ili Bornova ilçesi seçilmiştir. Çalışma bu ilçenin hanelerinde yaşayan kişilerle, TÜİK?ten alınan ilçe nüfus verilerinden yararlanarak bulunan eğitim örneklemesi sonucu, tarımsal ürün tüketicileriyle yüz yüze yapılan anketler vasıtasıyla oluşturulmuştur. Tüketicilerin yerel tarımsal ürünlere olan güven düzeyleri ve satın alma eğilimleri analiz edilmiş, yerel tarımsal ürünleri satın alırken dikkat ettikleri unsurların öncelikleri irdelenmiş, diğer tarımsal ürünler arasında neden yerel ürünlerin tercih edildiği araştırılmıştır. Tüketicilerin yerel tarımsal ürünlere gösterdikleri yaklaşımı ortaya koymak üzere, Analitik Ağ Süreci (AAS), Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve Bulanık Eşli Karşılaştırma (BEK) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlar parametrik olmayan istatistik yöntemlerle ve Tobit model yardımıyla analiz edilmiştir. Tüketicilerin İzmir?de üretilecek yerel ürünleri tercih etmeleri için; taze, sağlıklı, organik; yerel iş gücü ve ülke içinde üretilmiş tohum ile; daha kaliteli; taze meyve ağırlıklı üretilmesi beklenmektedir. Sözü edilen yerel ürünlerin internet aracılığıyla satılması daha fazla tercih görmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, investigations have been carried out to determine consumer attitudes and behaviours toward local agricultural products. For the fieldwork Bornova district of the city of İzmir was selected. The fieldwork is formed through face to face surveys that are conducted with the consumers of agricultural products, people living in households in this district, with the education sampling that is created by making use of the district population data taken from TURKSTAT (TÜİK). The level of trust and the buying trends of consumers toward local agricultural products have been analyzed, the priorities of the elements that they consider when buying local agricultural products have been examined, the reason why the local products are preferred among the other agricultural products has been investigated. In order to present the attitudes of consumers toward local agricultural products Analytic Network Process (ANP), Analytic Hierarchy Process (AHP) and Fuzzy Paired Comparison (FPC) methods have been used. The obtained results have been analyzed with the help of non-parametric statistical methods and Tobit model. For consumers to prefer local products produced in Izmir, it is expected that those products to be; fresh, healthy, organic; produced in the country and with the local labour; a better quality; and mostly fresh fruit. Sale of the aforementioned local product on the Internet would make them to be at a premium.