Küresel ısınmanın sürdürülebilir gastronomiye etkileri: Paydaşların bakış açısı ile İzmir üzerine bir çalışma
The effects of global warming on sustainable gastronomy: A study on İzmir from the perspective of stakeholders
  1. Tez No: 957219
  2. Yazar: HİLAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY BUCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sürdürülebilir gastronomi, çevresel ve toplumsal sorumlulukları ön planda tutan bir anlayışla özellikle son yıllarda hem akademik hem de sektörel düzeyde önem kazanmaya başlamıştır. Bu yaklaşım, sağlıklı ve adil gıdaya erişimin yanında, doğal kaynakların korunmasını, yerel üreticilerin desteklenmesini ve kültürel gıda mirasının yaşatılmasını da kapsamaktadır. Ancak günümüzde giderek artan küresel ısınma, iklim krizine bağlı olarak ortaya çıkan ekolojik değişikliklerle bu süreci tehdit etmekte; tarımsal üretimi, gıda zincirini ve dolayısıyla gastronomide sürdürülebilirliğin sağlanmasını zorlaştırmaktadır. Küresel ısınmaya bağlı olarak artan sıcaklıklar, su kıtlığı, mevsimsel dengesizlikler ve biyolojik çeşitlilikteki azalma, özellikle yerel ve mevsimsel ürünlere erişimi güçleştirmekte; bu durum sürdürülebilir gastronomi uygulamaları için büyük bir risk unsuru oluşturmakta ve uzun vadede gıda güvenliği açısından ciddi tehditler yaratabileceği öngörülmektedir. Bu çalışma, Ege Bölgesi'nde yer alan İzmir ili özelinde, küresel ısınmanın sürdürülebilir gastronomiye etkilerini paydaşların bakış açısı ile incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İzmir'de tarım, çevrecilik alanlarında bilgi sahibi olan kurumlar ile gıda üretimi ve gastronomi alanlarında faaliyet gösteren şefler ve uzman kişilerle yapılan yüz yüze (yarı yapılandırılmış) görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, İzmir ili özelinde küresel ısınmanın sürdürülebilir gastronomiye olumsuz etkiler oluşturduğu; yerel ve mevsimsel gıda üretimi ile sürdürülebilir gıda sistemleri üzerinde yarattığı etkileri ortaya koymakta; artan sıcaklıklar, su kıtlığı ve mevsimsel dengesizliklerin sürdürülebilir gastronomi için tehdit oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable gastronomy, with its emphasis on environmental and social responsibility, has gained significant importance in both academic and sectoral levels in recent years. This approach encompasses not only access to healthy and fair food but also the preservation of natural resources, support for local producers, and the preservation of cultural food heritage. However, the increasing global warming and the ecological changes caused by the climate crisis are threatening this process, complicating agricultural production, the food chain, and consequently the sustainability of gastronomy. The rising temperatures, water scarcity, seasonal imbalances, and the decline in biodiversity due to global warming are particularly making access to local and seasonal products more difficult. This situation represents a major risk for sustainable gastronomy practices and is expected to pose significant threats to food security in the long term. This study aims to examine the effects of global warming on sustainable gastronomy from the perspective of stakeholders, with a focus on İzmir, a province located in the Aegean Region of Turkey. The research was conducted through face-to-face (semi-structured) interviews with chefs and experts working in the fields of food production and gastronomy, as well as institutions knowledgeable in the areas of agriculture and environmental issues in İzmir. The collected data were analyzed using descriptive analysis methods. The findings reveal that global warming has adverse effects on sustainable gastronomy in İzmir. The study highlights how global warming negatively impacts local and seasonal food production and sustainable food systems. Rising temperatures, water scarcity, and seasonal imbalances were identified as key threats to sustainable gastronomy.