Bağlarda farklı mücadele programlarının ve sergi biçimlerinin kuru üzümlerde okratoksin a oluşumu üzerine etkileri
Effects of spray programs in vineyard and different type of sun-drying system of formation of ochratoxin a in raisins
  1. Tez No: 342691
  2. Yazar: NİLAY ÖZALTACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemiz dünyada en büyük çekirdeksiz kuru üzüm üreticisi ve ihracatçısı konumundadır. Kuru üzüm konusunda kalıntı yanında önemli sorunlarından biri de fungusların ürettiği okratoksin A (OTA)? dır. OTA oldukça yaygın olarak bulunan Aspergillus ve Penicillium fungusları tarafından üretilen bir mikotoksindir. Bu tez çalışmasında, Manisa Sarıgöl ilçesinde kurutulan üzümlerde OTA oluşumu üzerinde bağlarda farklı mücadele programlarının ve kurutma sergi biçimlerinin etkileri incelenmiştir. Kontrol, üretici ve deneme olmak üzere üç ayrı parsel değerlendirmeye alınmış, denemede son külleme ilaçlamasından sonra bir ilaçlama programı uygulanmıştır. Her uygulamadan sonra mikrobiyal yüke bakılmıştır. Üzümler hasat edildikten sonra beton sergi ve toprak sergide kurumaya bırakılmıştır. Her üç parselden de hasat edilen yaş üzümler 2 ay boyunca SO2 petli ve SO2 petsiz olarak soğuk hava deposunda muhafaza edilmiştir. Salkımlarda hastalık değerlendirmesi ve kalite analizleri yapılmıştır. Kuru üzümler ise normal depo koşullarında çuval ve polietilen torbada, ayrıca soğuk hava deposunda 8 ay boyunca muhafaza edilmiştir. Kuru üzümlerde 0. ay ve 2. ayda yapılan OTA analizlerinde sonuçlar yasal limitlerin çok altında çıkmıştır. Hasat öncesi bağda fungisit programı uygulaması genel olarak Aspergillus türlerinin gelişimini azaltmıştır. Aspergillus spp. populasyonu toprak sergide kurutulan üzümlerde çok daha yüksek oranda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is the biggest raisin producer and exporter country in the world. The major problem on raisins is not only residue on but also ochratoxin A produced by fungi. OTA, which is common in raisins, is a mycotoxin produced by two main genera of fungi, Aspergillus and Penicillium. In this study, effects of preharvest spray programs in vineyards and different type of sun-drying systems on formation of OTA on raisins in Manisa, Sarıgöl. The spraying program, farmer?s program and control were compared in three separate parcels. The spraying program was started after the last fungicide applications for powdery mildew in the vineyard. After each fungicide application, microbial load were tested on fresh field-treated grapes. All grapes were dried in concrete and soil ground under the open sun after harvesting. In the other group, the grapes were harvested and stored as fresh with SO2 and without SO2 in cold storage conditions for two months. Disease assessments and quality parameters were analyzed in bunches in vineyard also. Raisins were stored in normal storage conditions and in cold storage room in the sacks and polyethylene bags for 8 months. It was found that after analyses of amount of OTA was found below the legal limits at the beginning and the 2nd month of the study in dried grapes. Generally, preharvest fungicides applications was reduced the growth of Aspergillus spp. Aspergillus spp. population were found very high on dried in soil ground.