Nerium oleander (zakkum) çiçeklerinden izole edilen fraksiyonların kanser hücre hatları üzerindeki biyolojik etkileri
Biological activities of fractions isolated from flowers of Nerium oleander on cancer cell lines
- Tez No: 342695
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Nerium oleander, Apocynaceae familyasına ait, zengin kimyasal içeriğe sahip zehirli bir bitkidir. Son yıllarda zakkum ekstrelerinin ve/veya zakkumdan izole edilen bileşiklerin biyolojik aktiviteleri yaygın olarak araştırılmakta, özellikle kardiyak glikozit yapısındaki `oleandrin? isimli bileşik ve türevlerinin birçok kanser hücre hattı üzerinde yüksek sitotoksik aktivite gösterdiği belirtilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında N. oleander beyaz çiçeklerinin metanol ekstresi, insan kemik osteosarcoma epitel hücre hattı (U2OS) kullanılarak sitotoksik aktivite rehberli olarak fraksiyonlanmıştır. Kromatografik çalışmalar sonucunda, rutin, ?16-dehidroadynerigenin, desasetil oleandrin, nerigosit-16-anhidroasetil, oleandrin ve odoroside B bileşikleri saflaştırılmıştır. Bu maddelerin sitotoksik aktiviteleri, farklı üç insan kanser hücre hattı üzerinde (HepG2, PC3, U2OS) WST-1 yöntemi ile taranmıştır. Ayrıca, aktivitesi bulunmayan ancak ilgi çekici bir kimyasal profile sahip fraksiyonlar üzerinde kromatografik çalışmalar gerçekleştirilerek 3,3',5,5',7-Pentahydroxyflavanone, kersetin-3-O-glukozit ve kemferol isimli bileşikler saflaştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda, kardiyak glikozit yapısındaki bileşiklerin kanser hücre hatları üzerinde yüksek sitotoksik aktiviteye sahip olduğu doğrulanmıştır. Ayrıca, 3,3',5,5',7-Pentahydroxyflavanone bileşiğinin Apocynaceae familyasından izolasyonu ilk kez tarafımızdan rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nerium oleander, a member of Apocynaceae, is a toxic plant having interesting chemical content. Recently, biological activities of Oleander extract and/or molecules isolated from Oleander, especially a cardiac glycoside named `oleandrin? and its derivatives have been widely investigated on cancer cell lines because of their cytotoxic activity potential. As part of this thesis, a bioactivity guided isolation was performed on the methanolic extract of Nerium oleander white flowers. Bioassay studies were carried out versus human osteosarcoma cell line (U2OS). As a result of bioassay quided chromatographic studies; rutin, ?16-dehydroadynerigenin, deacetyl oleandrin, nerigoside-16-anhydroacetyl, oleandrin and odoroside B were purified and the cytotoxic activities of these compounds were screened against three different human cancer cell lines (HepG2, PC3, U2OS) using WST-1 procedure. As, some of non-active fractions showed interesting chemical profiles and chromatographic studies were performed which resulted in isolation of 4 additional secondary metabolites named 3,3',5,5',7-Pentahydroxyflavanone, quercetin-3-O-glucoside and keampherol. Consequently, it has been proved that cardiac glycosidal molecules show high cytotoxic activities on cancer cell lines. Besides this, isolation of 3,3',5,5',7-Pentahydroxyflavanone from Apocynaceae family have been reported for the first time.