Sert özlü teknik ipliklerle dokunmuş kumaşların performans özellikleri üzerine bir araştırma
An investigation on the performance properties of woven fabrics produced with technical rigid-core spun yarns
  1. Tez No: 342704
  2. Yazar: MUSTAFA ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERHAN KIRTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Son yıllarda gerek tüketici taleplerinin gerekse sanayide kullanılan tekstil ürünlerinin değişmesi tekstil endüstrisinde de yeni ürünlerin elde edilebilmesi ihtiyacını ortaya çıkartmıştır. Bu ihtiyaç, değişik yapı ve özelliklerde lifler kullanılarak değişik tekniklerle farklı yapılarda ipliklerin üretilmesine yönelik çalışmaları arttırmış ve sonuçta farklı özelliklere sahip teknik iplikler üretilmeye başlanmıştır. Bu iplik türlerinden birisi de özlü iplik yapılarıdır. Teknik tekstillerin üretiminde kullanılan ipliklerden biri olan özlü iplikler, konvansiyonel yöntemle üretilen ipliklere nazaran daha iyi performans özelliklerine sahip oldukları için çeşitli teknik kullanım alanlarında tercih edilmektedir. Bu çalışmada, sert özlü teknik ipliklerden dokunmuş kumaşların performans özellikleri üzerine kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk adımında temin edilen yüksek performanslı filament iplikler öz kısmında; para-aramid, meta-aramid ve PES Trevira CS® lifleri ise manto kısmında kullanılarak sert özlü teknik iplikler ve bu ipliklerden dokuma kumaşlar üretilmiştir. Çalışmanın ikinci adımında ise üretilen ipliklerin ve kumaşların performans özellikleri belirlenmiş ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Böylece teknik tekstillerin bir alt grubu olan koruyucu tekstiller alanında kesme, delinme, aşınma ve yırtılma gibi mekanik etkilerden korumanın yanı sıra ısı ve alevden de koruyabilen yeni multifonksiyonel teknik kumaşların kullanıma uygunluğunun tespit edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
New products, processes and materials are being introduced to the market every day in the field of technical textiles for variable end uses. In line with the demand of these products, new fibres and technical yarns such as core-spun yarns are being developed. In this study, a detailed research on the performance properties of fabrics woven with some technical rigid-core spun yarns is accomplished. In the first stage of the study, rigid-core spun yarns and fabrics are produced by using high performance multifilament yarns as core and para-aramid, meta-aramid, PES Trevira CS® fibres as sheath. In the second stage of the study, performance properties of the core spun yarns and fabrics are determined and statistically analysed. As a result of this study potential usage of new multifunctional technical fabrics is aimed for preventing from mechanical risks and flame in the field of protective textiles.