Exploration the effects of temperature and pressure on supercritical water gasification of pine tree sawdust to produce hydrogen and methane
Çam ağacı talaşının kritiküstü su gazlaştırılmasinda basınç ve sıcaklığın, hidrojen ve metan oluşumuna etkisinin araştırılmasi
  1. Tez No: 342706
  2. Yazar: SEDA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE, PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada çam ağacı talaşı kritik üstü su gazlaştırması metodu ile gazlaştırılarak alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilecek hidrojen ve/veya metan gazı üretimi yapılmıştır. Bu çalışma üzerinde katalizör ve sıcaklığın etkisi araştırılmıştır Deneylerde 0.1 L hacme sahip otoklavlar kullanılmış olup, 300, 400, 500, 600°C?lerde ve K2CO3, Trona (Na2CO3.NaHCO3.2H2O), Dolomit (CaMg (CO3)2), Boraks (Na2B4O7.10H2O) katalizörleri denenmiştir. Farklı analiz teknikleri kullanılarak gaz, sıvı ve katı ürünler analiz edilmiş ve çam ağacı talaşının kritik üstü su gazlaştırması koşullanırında etki eden parametreler hakkında yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pine tree sawdust were gasified at supercritical water conditions to produce methane and/or hydrogen as alternative energy sources. Temperature and catalyst effect on this study were investigated. In the experiments 0.1 L volume of autoclaves were used for the temperature, 300, 400, 500, 600°C will be chosen and usage of K2CO3, Trona (Na2CO3.NaHCO3.2H2O), Dolomite (CaMg (CO3)2) and Borax (Na2B4O7.10H2O) Gas, liquid and solid products were analyzed by different techniques understand the effects of parameters on SCWG of pine tree sawdust.