Sera topraksız biber yetiştiriciliğinde sulamanın programlanması
Irrigation scheduling of pepper grown in soilless culture in greenhouse conditions
- Tez No: 342718
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi?nde, sera topraksız tarım biber yetiştiriciliğinde sulamanın programlanması konusunda yürütülmüştür. Türkiye?de üretici koşullarına uygun açık besleme bitki yetiştirme sistemi kullanılmıştır. Yetiştirme ortamı olarak perlit seçilmiştir. Sonbahar (2011) ve ilkbahar (2012) yetiştirme dönemlerinde yetiştirme ortamının kullanılabilir nem düzeylerine dayandırılan farklı sulama programları denenmiştir. Kök bölgesi ortamının kullanılabilir nem kapasitesinin tüketilmesine izin verilen yüzdelerinin sırasıyla % 40 ve % 60 olduğu Kısıt 1 ve Kısıt 2 konuları, kök bölgesi ortamının kullanılabilir nem kapasitesinin % 20 düzeyinde tüketilmesine izin verilen Tam sulama konusuyla karşılaştırılmıştır. Sulamaların zamanlamasında kök bölgesi nem algılayıcılarının (Thetaprobe) ölçüm okumalarından yararlanılarak sistemin otomasyonu sağlanmıştır. Her sulamada uygulanan sulama suyu miktarları kök bölgesi nem içeriğine ve yıkama oranlarına bağlı olarak hesaplanmıştır. En yüksek verim sonbahar dönemi için Tam sulama (4.78 kg.m-2), en düşük verim Kısıt 2 konusundan (2.92 kg.m-2) elde edilmiştir. İlkbahar dönemi için de en yüksek verim yine Tam sulama (7.18 kg.m-2) ve en düşük verim Kısıt 2 konusundan (4.17 kg.m-2) alınmıştır. Konulara ilişkin sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde bitki su tüketim değerleri sırayla 28.7 ? 37.7 litre/bitki ve 49.9 ? 78.2 litre/bitki arasında yer almıştır. Sulama suyu kullanım randımanları (IWUE) her iki dönem için Tam sulama konusunda düşük, Kısıt 2 konusunda en yüksek değere ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on irrigation scheduling of pepper grown in soilless culture in greenhouse conditions at Ege University, Faculty of Agriculture. Open system which is suitable for grower conditions in Turkey, were used. Perlite was selected as growing substrate. Different irrigation programs based on different substrate moisture levels were tested in both fall (2011) and spring (2012) growing seasons. Deficit irrigation treatments namely Deficit 1 and Deficit 2 in which perlite water content was allowed to be depleted to 40 % and 60 % of available water content of the plant root zone respectively, were compared with Full irrigation in which water content was allowed to be depleted to 20 % of available water content of the plant root zone. Automation of the system was provided through taking the advantage of root zone moisture sensor (Thetaprobe) measurement readings in irrigation timing. Amount of applied water in each irrigation according to the leaching fraction and root zone moisture content, was calculated. The highest yield in fall season was obtained from the Full irrigation treatment (4.78 kg.m-2) whereas it was the lowest in Deficit 2 (2.92 kg.m-2). As well as the first season, in spring season the highest yield was in Full irrigation treatment (7.18 kg.m-2) and the lowest yield was in Deficit 2 (4.17 kg.m-2). Water consumption of fall season treatment ranked between 28.7 ? 37.7 liter per plant, whereas it was between 49.9 ? 78.2 liter per plant in spring season. Irrigation water use efficiency (IWUE) values were the lowest in Full irrigation treatment while it was the highest in Deficit 2 treatment in both growing seasons.