Açık ocak madenciliği sonu alan kullanım planlaması ve alan kullanım önerileri-Batıçim Bornova örneği
Land use planning open pit mining end and use of the proposals an example - Baticim Bornova
  1. Tez No: 342722
  2. Yazar: ZELİHA ŞİNİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE GÜLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde önemli kaynaklardan biri olan açık ocak madenciliği yöntemi sırasında çevreye verilen zarar çok büyük miktardadır. Çevrenin ve ekosistemin korunması açısından madencilik faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkilerinin en aza indirilmesi veya ortadan kaldırılması, onarıma esas olacak alan kullanım planlamasıyla gerçekleştirilmektedir. Tezin amacı, alan kullanım planlamasının prensiplerini, önemini ve aşamalarını vurgulamak, açık ocak madenciliği sonrasında alan kullanım faaliyetlerini belirterek; nasıl olması gerektiğini, yasaların bu konudaki yaptırımının ne olduğunu ve daha önce bu konuda yapılmış çalışmaları örneklerle göstermektir.
Özet (Çeviri)
In our country, the damage to the environment is a very large amount during the open-pit mining method which is one of the important sources. To minimize or eliminate the effects of mining activities on the environment for the protection of the environment and the ecosystem, have been carried out by land-use planning which will be based on repairing. The aim of the thesis, is to emphasize land use planning principles, the importance and the stages of open-pit mining, by specifying land use activities after open-pit mining, how it should be what is law enforcement on this issue, and to show studies previously made in this regard with examples.