Etlik piliç entegrasyonunda performans kriterlerini etkileyen etmenler: Damızlık sürü yaşı, işletme kapasitesi, üretim mevsimi
Factors effecting performance of broilers in entegrated broiler production: Breeder age, house bird capacity, season
- Tez No: 342723
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİŞAN SERVET YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, bir etlik piliç entegrasyonunda performansı etkileyen kriterlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla işletmenin sözleşmeli üretim yaptırdığı etlik piliç üreticilerine ait 3 yıllık veriler değerlendirilmiştir. Performans kriterleri olarak kesim ağırlığı, yemden yararlanma, etlik piliç verimlilik indeksi ve ölüm oranları dikkate alınırken bu kriterlere; damızlık yaşı (28-38, 39-54, 55-77 hafta), işletme kapasitesi (161 km) etkisi saptanmıştır. Bulgular, damızlık yaşının artmasıyla kesim ağırlığının arttığını göstermiştir. Ancak, damızlık yaşının etkisi üretim mevsiminden bağımsız olmayıp, yaz aylarında damızlık yaşının kesim ağırlığı üzerindeki etkisinin önemsiz olduğu saptanmıştır. Kesim ağırlığı üzerinde işletme kapasitesi de etkili olup, sonbahar mevsiminde ve >10000 kapasiteli işletmelerde piliçlerin kesim ağırlığına daha ağır olduğu belirlenmiştir. Yemden yararlanma oranı üzerinde damızlık yaşının etkisi önemsiz bulunmuştur. Üretim mevsiminin etkisi önemli olup en iyi yemden yararlanma oranı sonbaharda gözlenmiştir. Tüm üretim mevsimleri için kapasitesi
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the factors effecting performance of broilers in an integrated broiler production. For this purpose, 3 years data of broiler contracted producers were evaluated. Effects of breeder age (28-38, 39-54, 55-77 week), house bird capacity (161 km) and season on mortalities during transportation from poultry house to slaughter were also investigated. The results showed that, slaughter weight increased with increasing in breeder age. However, the interaction between breeder age and season for slaughter weight showed that the breeder age had no effect on slaughter weight in summer. Slaughter weight was also influenced by house capacity, being heavier for broilers reared in fall in a house have >10000 bird capacity Breeder age had no effect on feed conversion ratio while season had significant effect. Better feed conversion ratio was obtained in fall. For all seasons, the worst feed conversion ratio was observed for producers has