Açık ocak madenciliği sırasında bozulan sahaların yeniden düzenlenmesi ve KKTC'de bazı uygulamalar
Reclamation of field deterioration during open-pit mining and some applications in TRNC
- Tez No: 270590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan taşocaklarının doğaya yeniden kazandırılma alternatifleri incelenmiştir. İskele İlçesi Kurtuluş Bölgesi'nde bulunan bir alçıtaşı ocağı ve Girne İlçesi, Dikmen-Boğazköy Bölgesi'nde bulunan bir kireçtaşı ocağının envanter çalışmaları yapılmış, üretimden kaynaklanan çevresel etkileri belirlenmiş ve üretim bitirildikten sonra sahanın doğaya yeniden kazandırılma alternatifleri üzerinde çalışılmıştır. İskele İlçesi'ndeki alçıtaşı ocağı için tasarlanan doğaya yeniden kazandırma planı uygulama şansı bulmuş, Girne İlçesi'ndeki kireçtaşı ocağı ile ilgili çalışmalar ise tasarım aşamasında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the alternative scenarios of reclamation of Turkish Republic of Northern Cyprus stone quarries have been studied. Inventory studies, environmental effects based on production and the alternatives of reclamation plans have been determined and studied for two quarries sites, a gypsum open-pit area which is located in Kurtulus District, İskele and a limestone open-pit area which is located in Dikmen-Bogazkoy of Kyrenia District. The reclamation plan prepared for gypsum open-pit site in İskele has been realized whereas the reclamation plan for the limestone open-pit site located in Kyrenia has been designed but not realized yet.