Açık ocak madenciliği sonrası uygulanan bitkilendirme çalışmalarının irdelenmesi: İstanbul-Şile-Yeşilvadi Köyü örneği
Explore of the planting after open pit mining activities: example of İstanbul-Şile-Yeşilvadi Village
- Tez No: 294977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknolojinin ve sanayileşmenin hızla geliştiği 21. yüzyılda, bu gelişime paralel olarak hammadde ihtiyacı da sürekli artmaktadır. Dolayısıyla bu hammaddeyi karşılayacak büyüklükte üretimler yapılması maden alanlarının da artmasına sebep olmuştur. Büyük üretimlerin yapılabildiği madencilik çalışması ise açık ocak işletmeciliğidir.Bu çalışmada açık ocak işletmeciliğinin doğal yapıya etkileri ayrıntılı olarak incelenmiş ve faaliyeti bitmiş alanlarda peyzaj onarımının nasıl uygulanacağı açıklanmıştır. Bu bağlamda İstanbul İli Şile İlçesine bağlı Yeşilvadi Köyü Sarıtaş Sırtı mevkiindeki kum+kil üretimi yapılmak amacıyla işletilen ve daha sonra Şile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından peyzaj onarımı gerçekleştirilen örnek alan irdelenmiştir.Bu alanın seçilmesindeki en önemli husus, alana peyzaj onarımı amacıyla fıstıkçamının yanı sıra tıbbi ve aromatik bitkilerinde dikilerek, ülkemizde yapılacak olan bundan sonraki peyzaj onarım çalışmalarına örnek bir uygulama teşkil etmesidir.Dikilen türlerde ölçülen karakterlere ilişkin veriler, SPSS istatistik programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21. century, rapidly developing technology and industrialization, as being a parallel with this development, the raw metariel need is increasing constantly. So, made a big production to meet this raw metarial is caused increasing of mining areas. The mining operation that can be made large production is the open pit operation.In this study, the effects of open pit operation to natural area is examined and explained how to apply of landscape repair for activity of finished areas. In this context, operated in order to make a production of sand + clay and after that in the landscape restoration of the sample area is explored by Sile Forest Management Directorate in the area of Saritas Ridge in Yesilvadi Village which is connect to Sile, Istanbul.The most important point of chosen this area, to be a sample application to the landscape restoration works in the future for our country in order to landscape restoration to the field, as planting the medicinal plants, aromatic plants and as well as stone pine.The datas of the measured characters of planted types are evaluated in the SPSS Statistical Program.