Analysis of cardiac health in patients suffer from major depressive disorder
Majör depresyonu olan hastaların kalp sağlıklarının analizi
  1. Tez No: 342738
  2. Yazar: ZEYNEP BEYZA ZİLELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA, YRD. DOÇ. DR. SAİME AKDEMİR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Psikiyatri, Cardiology, Engineering Sciences, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikiyatrik rahatsızlıkları olan kişilerde otonom kardiyak aktivitenin fizyolojik parametrelerle incelenmesi ve psikiyatrik rahatsızlıklar ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu çalışmada vücut sıcaklığı, deri iletkenliği yanıtı ve kan hacmi sinyalleri sessizlik, hareketli ve sakin işitsel uyaran periyotlarında majör depresyon hastaları ve sağlıklı kişilerden kaydedilmiştir. Kaydedilen sinyaller sinyal işleme metoduyla incelenmiş ve sonuçlar majör depresyon hastaları ile sağlıklı kişiler arasındaki farklılıkları göstermek için birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, bahsedilen sinyallerin farklı uyaranlarla birlikte faklı periyotlarda, eş zamanlı olarak kaydedildiği ilk çalışma olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the autonomous cardiac activity in mental disorder patient with physiological parameters and to determine the connection between mental disorder and cardiovascular diseases. In this study, skin temperature, galvanic skin response and blood volume pulse signals were recorded from major depressive disorder patients and healthy individuals during resting, active and calm auditory stimulation periods. Recorded signals were analyzed with signal processing method and the results were compared with each other to demonstrate the differences between major depressive disorder patients and healthy subjects. This study can be considered ss a first study that these signals were collected simultaneously with different auditory stimuli at different time periods.