Meme kanseri ve meme normal hücre hatlarında, kadmiyum ve çinko'nun etkisinin moleküler düzeyde incelenmesi
Breast cancer and breast normal cell lines, cadmium and zinc effect of heavy metal and training elements
  1. Tez No: 526553
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kanser vücudun herhangi bir bölgesinde hücrelerin kontrolsüz büyümesi anlamına gelmektedir. Günümüzde kanser risk faktörleri hızla artmaktadır ve kansere yakalanma riski de gün geçtikçe artmaktadır. Kadınlarda en sık görülen kanser tipi meme kanseridir. Ağır metallerden biri olan çinko doğal kaynaklarda ve temel besin kaynaklarında yüksek miktarda bulunur. Çinko antionkogenik ve apoptotik bir gen olan P53'ün okside olarak inaktive olmasını engellemektedir. Ayrıca gen ekspresyonuna ve genetik aktivitenin düzenlenmesine katkıda bulunan çeşitli proteinlerin fonksiyonel bir bileşenini oluşturmaktadır. Kadmiyum toksisitesi yüksek bir elementtir. Çevrede konsantrasyonu 0,1 ila 1ppm arasında değişen kadmiyum , birincil olarak çinko ile birlikte bulunmaktadır. Kadmiyum genotoksisite mekanizması tam olarak bilinmemesine rağmen yapılan araştırmalarda %50-60 kromozom hasarına neden olduğu belirtilmiştir.Bu tez çalışmasında ağır metallerin maruziyetinin kanserli ve normal meme dokusunda apoptoz, ilaç dirençliliği, sitokrom p450 genleri ve ağır metal stres genleri üzerindeki etkisinin araştırılarak temel mekanizmanın aydınlatılması amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında meme kanseri ve normal hücre hatları üzerine karşılaştırmalı olarak ağır metallerin yarattığı etki ile gen ekspresyon düzeyinde çalışılmıştır. Elde edilen veriler, Kadmiyum ve Çinko'nun meme kanseri karsinogenezin de hücresel ve moleküler etkilerini ortaya koymakta ve meme kanserine etkisini araştırmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer means uncontrolled growth of cells in any region of the body. Today, cancer risk factors are increasing rapidly. The risk of getting cancer is increasing day by day. The most common type of cancer in women is breast cancer. Zinc, one of the heavy metals, is found in natural sources and in high amounts in basic food sources. Zinc prevents the antioxidant and apoptotic gene P53 from being inactivated as an oxime. It also constitutes a functional component of various proteins that contribute to gene expression and regulation of genetic activity. Cadmium toxicity is a high element. In the environment, cadmium with a concentration ranging from 0.1 to 1 ppm is primarily present with zinc. Although the mechanism of cadmium genotoxicity is not fully known, it has been reported that 50-60% chromosomal damage is caused by the investigations. In this thesis study, it was aimed to investigate the basic mechanism of exposure of heavy metals to apoptosis, drug resistance, cytochrome p450 genes, heavy metal stress genes in cancer and normal breast tissue. Within the scope of the thesis study, the effect of heavy metals on breast cancer and normal cell lines was studied at gene expression level. The obtained data demonstrate the cellular and molecular effects of Cadmium and Zinc on breast cancer carcinogenesis and emphasize the importance of investigating its effect on breast cancer.