Investigating the role f G1 and S cdks in amyloid beta oligomer induced neurotoxicity
Amyloid beta oligomer indüklü nörotoksisitede G1 ve S siklin bağımlı kinazların rolünün araştırılması
  1. Tez No: 342751
  2. Yazar: AYŞE GÜLÜŞÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
kiproteolitik degradasyonu sonucu oluşur. Amyloid peptidleri önce amyloid fibril formunu sonrada Alzheimer hastalığının karakteristik özelliği olan plak formlarını oluştururlar. Uzun bir süre, Alzheimer nöropatolojisinde asıl rolü plakların oynadığı düşünülüyordu. Diğer yandan soluble amiloid-ß oligomerlerinin Alzheimer hastalığını başlatıcısı olabileceğini gösteren araştırmalar oldu. Amyloid oligomerlerin nörotoksisiteye sebep olduğu düşünülmektedir. Son yapılan çalışmalarda nöron hücrelerinin bölünmeye itildiği ortaya çıkarılmıştır.Nöronlar farklılaşmış hücrelerdir ve bölünme yeteneklerini kaybetmişlerdir. Sinir hücrelerinin farklılaşmasından sonra, hücre bölünmemek üzere hücre döngüsünden çıkarak sessiz fazda bekler. Eğer sinir hücresi sessiz fazda iken hücre döngüsüne girmeye itilirse sahip olduğu fonksiyonu kaybedebilir.Hücre döngüsü çok sıkı şekilde düzenlenen bir süreçtir. Serin-treonin kinazların bir ailesi olan Siklin- bağımlı kinazlar, hücre döngüsünde merkezi role sahiptir ve bunlar hücre döngüsünün düzenleyici noktalarında geçişten sorumludur. Hücre bölünmesi için cdk'lerin sıralı aktivasyonu çok önemlidir. Hücre döngüsü boyunca farklı evrelerde farklı siklin bağımlı kinazlar rol oynamaktadır. Cdk4-6 Go'dan G1 evresine geçişte, cdk2 G1-S geçişinden sorumludur. Bu proteinler Alzheimer hastalarında yüksek oranda tespit edilmiştir. Bu proteinlerin Alzheimer hastalığındaki rolleri henüz açığa kavuşturulmamıştır. Bu çalışmada mitojenik olduğu tespit edilen amyloid- ß42 oligomerleriyle indüklenmiş nörotoksisitede bu proteinlerin roller araştırıldı. amyloid- ß42 oligomerleri farklılaştırılmış SH-SY5Y hücrelerinin hücre döngüsüne girmesini tetiklediği gösterildi. Ayrıca cdk 4 ve cdk 2 hücre döngüsü proteinlerinin amyloid- ß42 oligomer indüklü nörotoksisitede rolü olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer disease (AD) is a neurodegenerative brain disorder. Hallmarks of the diseases: neuropathological lesions including amyloid plaques, neurofibrillary tangles, and eventual neuronal loss in brain regions. Amyloid-ß proteins are believed to be at the center of Alzheimer neuropathology. Genetic, biochemical, and behavioral researches suggest that the important step is physiologic generation of the neurotoxic amyloid-ß (Aß) peptide from sequential amyloid precursor protein (APP) proteolysis in the development of AD.Amyloid-ß peptides are generated as a result of proteoliytic degradation of transmembrane amyloid precursor protein (APP) by ß-secretase and ?-secretase. Amyloid peptides aggregate into amyloid fibrils and plaques which are charecteristics of Alzheimer disesase. For a long time, plaques have been considered major cause of Alzheimer neuropathology. On the other hand, recent studies suggest that soluble amyloid-ß oligomers may be initial starter of Alzheimer disease. It has been shown that amyloid-ß oligomers cause neurotoxcicity and lead to apoptosis of the nerve cell but it is not very well chracterized. Recent experimental evidence suggest that forced neuronal cell cyle re-entry may be important for oligomer induced neorotoxicity.The neurons are known terminally differentiated cells and lack the ability to divide. After the differantiation of nerve cells, the cells exit from cell cyle and exist in a quiescent state. If nerve cells in quiescent phase are forced to re-enter the cell cycle, it may be cause neuron death and/or loss of functionality. The aberrant cell cycle events are deleterious to neurons, which undergo death rather than complete the cell cycle.Cell cycle is tightly regulated process. Cyclin-dependent kinases (cdks) is a family of serine-threonine kinases whose principal role is the promotion of the cell transition through the regulatory points of the cell cycle (G1 and G2/M). Throughout the cell cycle, sequential activation of cdks is important for driving cell cycle progression, also is required for DNA replication and cell division. Their kinase activity is dependent on the presence of activating subunits called cyclins, whose expression level varies throughout the cell cycle. Different cdk/cyclin complexes function in different phase of the cell cycle. Cdk4-6/ cyclin D complexes are responsible for transition from Go to G1 while cdk2/ cyclin E complex control the G1-S transition. Their inhibition can lead to both cell cycle arrest and apoptosis. It was demonstrated that up-regulation of cell cycle proteins in Alzheimer patients. It has not known that cdk4 and cdk2 role in Amyloid-ß42 oligomer which is known mitogenic induced neurotoxicity. This thesis demonstrate that Amyloid-ß42 oligomers induced the neuronal cell cycle in differentiated SH-SY5Y cell and and cdk4 and cdk2 most probably have a role amyloid-ß42 oligomer induced neurotoxicity.