Evaluating connectivity for hub and spoke networks
Besle ve dağıt network yapısında bağlantı değerlendirme
- Tez No: 342752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM COŞGUN, DR. ZELİHA AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, beş farklı bağlantı değerlendirme modelini besle ve dağıt ağ yapılarını ölçmek ve değerlendirmek üzere, bu modelleri gerçek hayat ağ modellerine uygular ve ağ yapısını ölçmeye yönelik yeni bir metot önerir. 3 vaka analizi; Doganis ve Dennis, Bootsma, Weighted, Danesi ve Netscan bağlantı modelleri kullanılarak sunulmuştur. Birinci vaka, ana besleme noktası İstanbul olan Türk Hava Yolları?nın bağlantı yapısını besleme noktaları beş farklı Avrupa şehri olan beş büyük havayolunun ağ yapıları ile karşılaştırır. İkinci vaka analizinde Türk Hava Yolları?nın farklı dalga tasarımına sahip olan yaz 2011 ve yaz 2012 tarife dalga yapısındaki değişimin bağlantı gelişimine etkisi değerlendirilir. Üçüncü vaka analizinde, transfer yolcu sayısı ve gelir bazında bağlantı katkısı ağırlıklandırılarak tanımlanan yeni bağlantı fonksiyonu ile literatüre katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews and compares 5 different methods to measure and evaluate connectivity of hub and spoke networks, presents applications of these methods using real life networks and proposes a new method to measure connectivity. 3 case studies are presented using 5 methods from the literature which are Doganis and Dennis, Bootsma, Weighted, Danesi and Netscan connectivity. The first case compares connectivity of Turkish Airlines in İstanbul hub with other major airlines in European hubs. The second case compares connectivity of Turkish Airlines? summer 2012 and summer 2011 schedules which have different wave designs in order to evaluate the effect of changing the wave structure. Third case designs and evaluates a new weighted connectivity measure that also considers transfer passenger ratio and network contribution in terms of revenue.