Çok değerlikli iyonların manyezit flotasyonuna etkisi
The Effect of multivalent cations on the floatability of magnesite
- Tez No: 34276
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yarı çözünür özelliğe sahip manyezit mineralinin flotasyon yöntemi kullanılarak yapılan cevher zenginleştirme işleminde, manyezitin kuvarstan seçimli olarak yüzdürülmesi sırasında flotasyon palpında bulunan Ca2+ ve Mg2+ gibi çok değerlikli iyonların seçimliliğe ve toplayıcı tüketimine olan etkileri, zeta potansiyel ölçümleri ve mikroflotasyon ölçeğinde yapılan deneylerle incelenmiştir. Deneylerde Comag Madenciliğin Yanık Konak Bünye Demirli olarak adlandırdığı cevherden seçilmiş temiz manyezit ve Toprak Enerjinin kullandığı temiz kuvars mineralleri kullanılmıştır. Zeta potansiyel ölçümlerinde, temiz manyezit ve kuvars minerallerinin deiyonize su ortamındaki elektrokinetik davranımlarının yanında, manyezit mineralinin tampon ve EDTA çözeltilerindeki zeta potansiyelleri ile, kuvars mineralinin ortamda çok değerlikli Ca2+ ve Mg2+ iyonlarının bulunması durumunda zeta potansiyellerinde^ değişiklikler incelenmiştir. Manyezit cevherinin flotasyon (%15 palp yoğ.) ve temiz manyezit mineralinin mikroflotasyon (%1 palp yoğ.) koşullarında çözünürlük özellikleri belirlenmiştir. Hallimond tüpünün kullanıldığı mikroflotasyon deneylerindeki tek mineralli çalışmalarda ise, sodyum oleat ile farklı koşullarda manyezit flotasyonu üzerine çalışılmıştır. Optimum çalışma koşulları belirlendikten sonra, çok değerlikli Ca2+ ve Mg2+ iyonlarının manyezit flotasyonuna etkileri ve ayrıca bu iyonların kuvars mineralinin sodyum oleat ile ilişkisi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Manyezit ve kuvars minerallerinin birlikte bulunduğu yapay karışımlarla yapılan manyezit yüzdürme deneylerinde, çok değerlikli iyonların etkileri incelenmiş ve sentetik zeolit kullanılarak iyonların olumsuz etkilerini önlemeye yönelik çalışmalar yapılmıştır. Yapılan deneylerin sonucunda, flotasyon palpında bulunan Ca2+ ve Mg2+ iyonlarının manyezit toplayıcısı olarak kullanılan sodyum oleat tüketimini arttırmakla birlikte kuvars mineralini canlandırarak konsantre tenorunun düşmesine neden olduğu ve iyon soğurucu özelliğe sahip sentetik zeolit kullanılmasıyla iyonların olumsuz etkilerinin önemli ölçüde önlenebileceği görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the effects of multivalent cations, Ca2+ and Mg2+, on selective flotation of magnesite (a semi-soluble mineral) from quartz and collector consumption were investigated using zeta potential measurements and microflotation technique. Cleaned magnesite (from Comag Madencilik, named as Yanık Konak) and quartz (from Toprak Enerji) samples were used both in zeta potential measurements and microflotation tests. The variations in the zeta potential of magnesite in aqueous solutions, buffer solutions and in the presence of EDTA complexing agent were investigated. In the next step, the effects of Ca2+ and Mg2+ on surface charge of quartz were determined. The solubility behaviors of magnesite were determined under both microflotation and batch flotation conditions. The single mineral flotation tests, performed with Hallimond tube, were carried out to study the effects of sodium oleate on the flotabiiity of magnesite. After determination of optimum flotation conditions, the effects of Ca2+ and Mg2+ on magnesite flotation and on the interaction of quartz and sodium oleate were investigated in detail. Similar microflotation tests were carried out using magnesite-quartz mixture to investigate the effect of multivalent cations. Synthetic zeolite were used to prevent negative effects of Ca2+ and Mg2* cations on flotation selectivity and collector consumption. The results revealed that, Ca2+ and Mg2+ cations increased the consumption of sodium oleate which was used to collect magnesite and decreased the selectivity by activation of quartz. These negative effects on flotation can be prevented by using synthetic zeolite as ion absorbent. vm