Helicobacter pylori'nin virulans genlerinin araştırılması ve klaritromisin direnci ile ilişkisinin belirlenmesi
Investigation of virulance genes of Helicobacter pylory and determination of association with clarythromycin resistance
- Tez No: 501835
- Danışmanlar: PROF. DR. FETİYE KOLAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
H.pylori gastrit, gastrik ve duodenal ülser, gastrik kanser ve MALT lenfoma ile işkili önemli bir insan patojenidir. H.pylori virülans genleri ile gastrik hastalıklar arasında ilişkinin varlığı bilinmekle birlikte çeşitli coğrafik bölgelerde farklılıklar göstermektedir. Farklı coğrafik bölgelerde, H.pylori'nin klarithromisin direnci ile genetik paterninin dağılımı arasında ilişki ile ilgili sonuçlar farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, Kocaeli bölgesindeki dispeptili hastalarda H. pylori klaritromisin direnci ve virülans genlerinin prevalansını; bu virülans genleri ile klaritromisin direnci arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. H.pylori 16S rRNA genine spesifik primerler kullanılarak yapılan Polimeraz zincir reaksiyonunda (PCR) yetmiş sekiz hastanın (40 gastritli, 20 gastrik ülserli, 9 duodenitli, 9 normal endoskopikbulgulu) biyopsi örneğinde H. pylori pozitif olarak belirlendi. Virülans genlerinin varlığı klasik PCR yöntemi ile klaritromisin direnci ise TaqMan real time PCR yöntemi ile araştırıldı. İstatistiksel analiz için Pearson Chi-squared ve Fisher's exact test testleri kullanıldı. Kocaeli bölgesinde belirlenen H. pylori suşlarında CagA geni %70.5, VacA s1a/m2 alleli %71.8, VacA s2/m2 alleli %16.7 oranında bulundu. CagA, VacA s1/m2 genotipi dominant olmasına rağmen klinik bulgularla istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenemedi. IceA1 ve IceA2 allelleri hemen hemen eşit oranda (sırasıyla %24.4- %26.9) belirlenirken babA2 alleli %6.4 oranında belirlendi. IceA2 alleli ile klinik bulgular arasında negatif bir ilişki belirlendi(p=0.011) IceA1, BabA2 allelleri istatistiksel olarak klinikle ilişkili bulunamadı. Klaritromisin direnci %34.6 oranında bulundu. CagA pozitif suşlarda klaritromisin duyarlılığı daha sık belirlendi (p= 0.042). Sonuç olarak klaritromisin direnci ile bakteriyel genotipik patern arasında herhangi bir ilişki belirlenemedi.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori is an important human pathogen associated with gastrointestinal diseases such as gastritis, gastric and duodenal ulcer, gastric cancer and MALT lemphoma. Distinct virulence factors of Helicobacter pylori have been associated with clinical outcome of the infection; however, considerable variations have been reported from different geographic areas. On the other hand, the relationship between H. pylori clarithromycin resistance and genetic pattern distribution has been differently explained from different geographic areas. In this study we aimed to determine the prevalence of cagA, vacA, iceA and babA genotypes of H. pylori in Kocaeli patients with dispeptic diseases. In addition, we evaluated the prevalence of clarythromycin resistance and determination of association between these four virulence markers and antibiotic resistance in the city of Kocaeli. Seventy eight H.pylori- positive patients (40 with gastritis, 20 with gastric ulcer, 9 with duodenitis, 9 with normally endoscopic finding) were determined with polymerase chain reaction (PCR) using primers spesifically designed 16S rRNA gene primers. The presence of CagA, VacA alleles, IceA, BabA2 genotypes were determined using classical PCR and Clarithromycin resistance was assessed specimens by TaqMan real time polymerase chain reaction (PCR). Pearson Chi-squared test and Fisher's exact test were used for statistical comparisons. CagA, VacA s1a/m2, s2/m2 genes were found in 70.5%, 71.8%, 16.7%, of isolates, respectively. The CagA, VacA s1/m2 genotype was dominant. However there was no significant association with clinical outcomes in Kocaeli patients. IceA1 and IceA2 genotypes were almost equally presente ( 24.4%- 26.9% respectively), while 6.4% were found to possess the babA2 allele. The Ice A2 allele was negatively correlated with CagA positive strains (p=0.011). There was no clinical entity associated with IceA, BabA2 alleles. Clarythromycin resistance was found 34.6 % in the City of Kocaeli. The CagA positive strains were significantly associated with Clarythromycin sensitivity (p= 0.042). Finally, we did not find any relationship between clarithromycin resistance and bacterial genotype.