Affordable energy efficiency management system in Turkish SME's
Türkiyedeki kobilerde düşük maliyetli enerji verimliliği yönetim sistemi
- Tez No: 342762
- Danışmanlar: PROF. DR. NADER NADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Küçük ve orta ölçekli firmalarda, enerji tasarrufu ve verimliliğinin var olması, Türkiye ekonomisinin gelişimi için hayati öneme sahiptir. Türkiye de Enerji verimliliği artışı küçük ve orta ölçekli (KOBİ) firmalarda bir önceliktir. Bu durum Türkiye de enerji tedarikinin, güvenliğinin, yenilene bilirliğinin, çevrenin korunmasının ve iklim değişikliğinin azaltılmasının başarılmasın yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın ana fikri enerji denetimlerine dayanarak elde edilecek, KOBİ lerin mevcut enerji verimliliği fırsatlarının incelenmesidir. Bu araştırma Türkiye?deki beş KOBİ nin bazı teknikler, araçlar ve teknolojiler kullanılarak enerji verimliliği analizi ve geliştirilmesini kapsamaktadır. Bu tez ile Türkiye?de sanayide enerji tüketim analizi yapılarak, enerji tasarrufu ve enerjinin doğru ve etkin kullanımı ile ilgili yüksek enerji tüketimi olan beş KOBİ de enerji tasarrufu ile ilgili adımlar oluşturulmaya çalışılmıştır. Benim tezimde ilk olarak enerji verimliliği anketi ve enerji denetimleri ile mevcut sistemin analizi yapıldı. İkinci olarak da elde ettiğimiz sonuçların değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The existence of Energy Saving and Energy Efficiency in Small and Medium Enterprise (SME) is vital for Turkey?s economy development. Increasing energy efficiency (EE) is a priority for SME?s in Turkey. It will help Turkey achieve energy supply security, sustain growth, protect the environment, and mitigate climate change. The main idea of this work is to examine the energy efficiency opportunities available in the industrial SMEs based on energy audits that will be provided. The scope of this research is analyze and improve energy efficiency using some techniques, tools, and technologies in five SME?s in Turkey. In this thesis we tried to establish a start or a beginning step toward the efficient use of energy and energy conservation in industry through conducting energy analysis of industrial consumption in Turkey and through conducting energy audits in five SMEs which they considered high energy consumers and allocate the potential for energy savings opportunities. In my thesis, first, conducted survey about energy efficiency and made audit to analyze current system. Second, results and recommendations presented.