Blood flow analysis through pulmonary artery stenosis by computational fluid dynamics
Pulmoner atardamarda kan akışının hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile analizi
  1. Tez No: 342779
  2. Yazar: KEVSER BANU KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kardiyoloji, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Cardiology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hastaya özel kan akışının matematiksel olarak modellenmesi, hastada fizyolojik, mekanik ve patolojik etkileri anlamakta önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, kardiyovasküler mekanik metotları kullanılarak, üç boyutlu modelleme teknikleri ile kalsifiye olmuş pediatrik pulmoner atardamardaki kan akışı incelenmektedir. Üç boyutlu bilgisayarlı tomografi ile elde edilen görüntüleri alınarak gerçek damar anatomisi bilgisayar destekli tasarım, görüntü işleme ve sonlu hacim analizi yazılımları ile modellenmiştir. Kan akışı hesaplamalı akışkanlar dinamiği sistemleri ile çözümlenmiştir. Kritik noktalardaki akış şekilleri, kayma gerilimi, hız ve basınç değerleri hesaplanarak stenozlu pediatrik pulmoner atardamardaki akışın doğrudan geometriye bağlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular, hastaya özel tedavilerin önemini göstermekte ve daha efektif orijinal konduit üretmek konusundaki araştırmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Case-specific mathematical model investigations play an important role for understanding the blood flow and its physiological, mechanical and pathological effects. This thesis is motivated by the advances in cardiovascular mechanics methods and three-dimensional imaging techniques to examine the blood flow through pediatric pulmonary artery which is restenosed by calcification. Obtaining the images from three-dimensional computer tomography, the real artery geometry was reconstructed in three-dimensional forms by the software of computer-aided design, image processing and meshed with finite volume methods. The blood flow calculated and simulated with computational fluid dynamic systems. The flow patterns in critical regions and the values of the wall shear stress, velocity, and pressure showed that the physiological, pathological and hemodynamic effects of the blood flow in calcified pediatric pulmonary arteries are directly relevant to the geometry. This provides us to prefer the patient-specific treatment and to develop original conduit designs.