Magnetic property investigations of CoCr(x)Fe(2-x)O(4)nanoparticles
CoCr(x)Fe(2-x)O(4) nanoparçacıkların manyetik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 342785
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KÖSEOĞLU, DR. RESUL YILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kobalt ferrit, ters spinel yapıda yüksek koersivite, yüksek doyum mıknatıslanması ve yüksek elektriksel dirence sahip malzeme olarak yüksek frekans uygulamaları ve manyetik kayıt cihazları için potansiyel kullanım malzemesidir. Bu çalışmada CoCrxFe2-xO4 nanoparçacıklarının sentezi için polietilen (PEG) kaplamalı hidrotermal metodu kullandık. Sentezlenen numunelerin yapısal karakterizasyonu için Fourier Dönüşümlü İnfrared-FTIR, X-Işınları Kırınımı-XRD ve Taramalı Elektron Mikroskobu-SEM cihazları kullanılarak yapıldı. Malzeme içerisindeki kompozisyonların belirlenmesi için Enerji Geçirimli X-Işınları-EDX cihazı kullanıldı. Toz örneklerin manyetik özelliklerin araştırılması için Örnek Titreştiricili Magnetometre (VSM) içeren Fiziksel Özellik Ölçüm (PPMS) cihazı kullanıldı. Yapısal karakterizasyon sonuçları sentezlenen örneklerin tek faz spinel yapıya sahip olduğunu gösterdi. Parçacık büyüklüğü ve örgü (lattice) sabitlerinin CoCrxFe2-xO4 nanoparçacıkları içerisindeki Cr miktarının artması ile azaldıkları gözlendi. Doyum mıknatıslanma değerlerinin malzeme içerisinde bulunan Fe3+ iyonlarının Cr3+ iyonları ile yerdeğiştirmesi sonucunda (katkılanmayan malzemelere) göre azaldığı gözlendi. Örneklerin kalıcı mıknatıslanma ve koersivite değerlerinin Cr katkılanması ile azaldığı gözlemlendi. Bunun sebebi olarakta Cr3+ iyonlarının Fe3+ iyonlarına göre daha düşük manyetik momente ve anizotropiye sahip olması gösterilebilir. Bununla birlikte sentezlenen malzemeler yüksek kimyasal kararlılığa, iyi bir elektriksel yalıtkanlığa ve önemli mekanik sertliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The cobalt ferrite, possessing an inverse spinel structure and the inherent properties of high coercivity, moderate saturation magnetization and high electrical resistivity, is a potential candidate for magnetic storage devices and high frequency applications. We have used surfactant (poly ethylene glycohol-PEG)-assisted hydrothermal method for the synthesis of CoCrxFe2-xO4 nanoparticles. The structural characterizations of the as synthesized samples were done by using Fourier Transform Infrared-FTIR spectroscopy, X-ray diffraction-XRD, Scanning Electron Microscopy-SEM. For the compositional investigations we used Energy dispersive X-ray-EDX. The magnetic properties of the powder samples were investigated by using physical property measurement system (PPMS) involving vibrating sample magnetometer (VSM). The structural characterizations indicate the single phase spinel type of the samples. The size of the particles and the lattice constants decrease with increasing Cr content in CoCrxFe2-xO4 nanoparticles. Also, the saturation magnetization has been decreased by doping Fe3+ with Cr3+, as compared to the absence of Cr sample (undoped cobalt ferrite). The remanent magnetization and coercivity of the samples have been decreased by Cr doping due to less magnetic moment and anisotropy of Cr3+ ions compared with Fe3+ ions. As well as, the sample has been high chemical stability, good electrical insulation and significant mechanical hardness.