Qos based semantic web service selection using machine learning algorithm
Makine öğrenme algoritmaları kullanarak kalite parametereleri tabanlı web servislernin bulunması
- Tez No: 342786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAHİT EMANET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde benzer görevleri gerçekleştiren web servislerinin içerisinden istenen web servisini arayıp bulmak hala önemini koruyan önemli sorunlardan biridir. Bu çalışmamızda web servislerini daha kolay bulabilmek için yapay sinir ağlarını kullanarak bir tane framework geliştirdik. Bu framework ile servis kalite değerlerini basit olarak gösterdik ayni zamanda geliştirdiğimiz yapay sinir ağ modeli ile bir servisin kabiliyetlerini ortaya koyan servis kalite değerlerini belirledik. Çeşitli yapay sinir ağları algoritmaları kullanarak web servislerini 5 sınıfa ayırdık. Bu kalite parametreleri fonksiyonel olmadığı için OWL kullanarak wsdl dosyası ile servis kalite parametrelerini web servislerine bağladık. Böylece istenen web servisini bulmak çok daha basit ve kolay hale geldi. Bu şekilde istenen web servisleri % 84 bir doğruluk oranı ile bulundu
Özet (Çeviri)
Distinguishing between Web services that share almost same functionalities is being a major dispute into the discovery of Web services. In this text, we suggest a framework for altering the efficient discovery of Web services using Artificial Neural Networks (ANN). In this framework, to determine appropriate Web services with the notion of the Quality of Web service (QoS) basically, we will apply a novel neural network system. Evaluating a Web service?s ability to present the requested functionality is the main frame of (QoS). With the collection of (QoS), The Neural Network is able to identify those services that belong to kind of class objects. We can understand from all the performance of the suggested way that there is a %95 accomplishment rate for researching Web services of Internet. Another aspect of these framework is using machine learning algorithm and based on OWL. Thanks? to Owl finding purposeful web services is becoming easier