A framework for measurrement and implementation of operational risk management in small and medium enterprises (SMEs)
Küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) operasyonel risk yönetimi ölçme ve uygulanma sistemi
  1. Tez No: 342787
  2. Yazar: MUHAMMAD SHAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADER NADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küçük ve orta ölçekli bir çok şirket iç ve dış problemle karşılaşır ki bu durum onları iş amaçlarından uzaklaştırır. Bu problemler pazar payı, ekonomik kriz, üretim ve imalat için operasyonel risk meydana getirir. KOBİ'lerin olası riskleriyle başadebilmeleri için sistemli bir yaklaşımla, araç gereçleri ve teknikleri tesbit etmek gerekir. Bu araştırmanın amacı sunulan model ve Operasyonel Risk Yönetiminin farklı boyutlarıyla ilgilenmek,KOBİ'lerde Operasyonel Risk Yönetimi Sistemi uygulama ve ölçümü için pratik bir çözüm bulmaktır. Tez, risk sayısal modelleme örgütü içinde bir organizasyon bünyesinde uzman kişilerin görüşlerine dayalı KOBİ'ler için yapılabilir hale getirilmiştir. Bu araştırmada düşük bütçeli ve etkili bir operasyonel risk modelleme yoluyla KOBİ'lerin Operasyonel Risk Yönetimi çerçevesinde veri toplama ve analiz doğrulama ile model doğrulama sunuluyor.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Enterprises (SMEs) encounter many internal and external problems that distract SMEs from their main business goals. These problems create operational risks for market share, economic crisis, production and manufacturing. To deal with this disturbances SMEs need a systematic approach, tools and techniques to identify and treat these potential risks. The purpose of this research is to find a practical solution for measurement and implementation of operational risk management system in SMEs that co-relates the presented model and operational risk management different dimensions. The thesis demonstrates how quantitative modeling of risk can be undertaken for SMEs based on opinions provided by experts within the organization. This research offers an affordable and effective framework for SMEs operational risk management and minimization through operational risk modeling, and model validation through data collection, analysis and verification.