Firma çapında kalite ve kalite yönetimi
Company wide quality management
  1. Tez No: 21706
  2. Yazar: REYHAN ARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL YENERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Kalite kavram., bir mamulün veya hizmetin, müşterinin ihtiyaç ve isteklerine göre önceden belirlenmiş koşullara uygunluk, derecesi, olarak tarif edilebilir-. Endüstriyel bir kuruluşun temel kalite hedefi, ekonomik bir kaliteye ulaşılması, ve bunun korunup geliştirilmesidir. Bunu, sağlayabilmek için de kati tenin önce planlanması, sonra, kontrol edilmesi ve daha sonra da geliştirilmesi.gerekir:», Bu üç aşama faaliyeti modern kalite sisteminin yapısını ortaya koyar. Kalite, kuruluşların stratejilerinde önemli bir yere sahiptir. Kalite geliştirme planlan uzun vaden ve sürekli olmalıdır» Bu nedenle, yapılacak stratejik planlarda, kalite geliştirme ve kontrol planları oldukça önemli bir yer teşkil, eder» üretilen mamulün veya verilen, hizmetin kalite düzeyini yükseltmek veya tasarlanan kalite düzeyine uygunluğa sağlamak, çok yönlü çaba harcamayı, gerektiren bir fonksiyondur-» Kaliteli mal üretiminde; teknolojik birikim., çevre koşullan, hammadde, nnhemA 4. «y ı iv araç-gereç ve.î-iıatyıt. gücünün, katkısı, vardır* INt'T^T-^r ^Tfas'L'nÂa "Mis* İTO gü¬ cü, oldukça büyük bir öneme sahiptir* Firma çapında ger¬ çekleştirilecek: bir kalite sisteminde insan gücüne öncelik ve ağırlık vermek gerekir» la konuda yapılacak iki önemli; faaliyet ise; uygun elemanın seçilmesi ve bu elemanların amaçlara göre yetiştirilmesi için eğitimidir* Kalite faaliyetleri, üretim sisteminin bir alt parçası olduğundan bu faaliyetlerin' de bir maliyeti vardır. Bu yüzden maksimum kalite oluşturulmasına çalışılması gereksizdir» Kısıtlı olan. kaynakların korunması, bakımından maksimum veya minumum kalite değil, optimum kalite amaçlanmalıdır. Firma çapında, işin baştan sona kaliteli olmasına yönelik: bir uygulama olarak kalite çemberleri kullanılabilir, imalat sektöründe olduğa, kadar hizmet sektöründe de uygulanan bu. organizasyon,insan kaynağını, daha iyi kullanmaya yönelik, verimliliği arttırıcı bir yöntemdir» V£
Özet (Çeviri)
00HEİHT WIDE QÜALITT AHB QüALlTT MAJÎA&EHEHS SUHHART Ouality is the combination ör ali the features deten»ining the usabiüty of a product. rt is defined as conformity to product specifications ör consumer's satisf action. Qaality tafces f rom three different eleaents of quaüty: 1.Qua3JLty of desiga, 2.Qo.ality of performance, 5. Qaa3J.ty of productr and suitability. Qtıality of desiga defines charaoteıristics about the product like aestiıetics, used materials, ete. Quality of performance is a notion tlıat ^asures atıitability of product to tke standarts about guaraııty, service of re- pair and çare, and ete. Also quality of production and suitability can be described as tlıe suitability's degree of product to tb.e specifications of design and perfor- mance. Quality control means to keep the quality under control. it's aim is production of made that meets wishs of consumers at as f ör as possible economic level. Sta- tistical principles and tecnnics are applied at ali degrees of production. in this w ay, quality control is secured* Efforts of various units in organizations of the company, nrust be joined and coordinated f ör the quality*s fonaation, continuation and progress. This is secured by an effectual system that is called“total quality control”. This system is a means that helps to the ad- ministrators f ör their more true and effectual decisions» Also, öne of the indicators that are used to declare the quality, is guarantee of quality. Shortly, lir means that can be quality is secured that the consumer can buy it production in confidence and use it with confi- dence and satisfaction in a long time. vıxMostr ör people thinks that guality and produetivity can11 be seeured together. in a general ezpression, pro- ductivity is that the produced goods and servâcea in a certain period of time, are proportions to the used reaources in the same period. Briefly, productivity means using proper resources in able to analyse masisrum problems with the minimum posaibilities. An effeetual quality system. decreasea the propor- tion of discard. Indirectly, loşta of material, labour, ete. that take from operations of tnrown and correct, decrease. in other word, extravagant usage of the reconr- ces is prevented. üîherefore, productivity also increases as guality improves. Ooality is ^ery^ iMportant? element in strategies of tne establishments. Plana of guality improve must be pro- longed. (Ene base guality target of an industirial establisîı- ment is reaehing to an economic çpıality and protecting and improving this. înerefore, firat, guality mast be planned. After, it must be controlled and at the end, improved. (Ekese tnree activities make structure of tne modern (jıaality system. Briefly, quality planning includes tne decisions about quality of prodact. Qualitj control system inclu¬ des the decisions tnat secure to keep tiıe quality under control during production. Also, qualit7 improving system1s aim is producing the alternative decisions that decreaae the costa, and increase the cjuality and productivity, and striving to re alize these. The simplest definition of quality is usability and servicebility. Before commencing the manufacture of: a product, product specifications should be determined taking into consideration the requirements of the consu- mer, technological facilities, as well as legal and teenni.çal standarts. Standardization in quality control departmant is most important to make the guality of design and to rıu.raising the quality of suitability. Standarts and speci- fication in tlıe company, are the effectual corresponding means to function the activities of product's design and control of quality and production. Standardization is a process to fix some rules and to apply these. Ihese rules are about regularly making an aetivity under functional necessities and security conditions. These are fixed by some establisnment to reach to the optimam economic level. Specifieations are used as means to apply the standarts. in quality tura that begins and finialıs at consumer, also consumption's demension of guality laust be examined ııinutelyv îlms, ^F the side% of produetioa'ia