Low temperature magnetic and dielectric properties of Cr doped Ni-Zn nanoferrites
Cr katkılı Ni-Zn nanoferritlerin düşük sıcaklık manyetik ve dielektrik özellikleri
  1. Tez No: 342791
  2. Yazar: MUHAMMED TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Krom (Cr) katkılı Nikel-Çinko (Ni-Zn) ferritler Polietilen glikol (PEG)-yardımlı hidrotermal metotla Ni0.5Zn0.5CrxFe2-xO4 kimyasal formülüne göre başarılı bir şekilde nanoparçacık formunda sentezlenmiştir. Bu kimyasal formülde, Krom ilavesinin parametresi olan x 0,0?dan 0,5?e kadar 0,1?lik artışlarla değiştirilmiştir. Sentezlenen nano-boyutlu ferritlerin yapısal, manyetik ve dielektrik özellikleri FT-IR, XRD, SEM, VSM ve Dielektrik spektrometre teknikleri ile incelenmiştir. Örneklerin kristal boyutu, yüzey morfolojisi, doyum mıknatıslanması, engelleme sıcaklığı, dielektrik sabiti, elektriksel iletkenlik gibi ilgili fiziksel karakteristik parametrelerin hepsi bu deneylerin sonuçlarına göre belirlenmiştir. VSM çalışmaları uygulanan yeterli büyüklükteki manyetik alanlarda (20 kOe) ve 10 K ile 400 K arasında değişen sıcaklıklarda gerçekleştirilmiştir. Nanoparçacıklar genellikle çok küçük koersif alanlarla süperparamanyetik davranış sergilemektedirler. Örneklerin mıknatıslanma özellikleri sıcaklık artışıyla azaldı. Krom katkısı miktarı x=0,0?dan x=0,5?e çıkarken, ilgili mıknatıslanma özelliklerinde azalış gözlemlendi ve bu davranış krom iyonlarının antiferromanyetik özelliğine atfedildi. Ayrıca örneklerin elektriksel özellikleri 1 Hz?den 3 MHz?e kadar olan frekans aralığında ve 293 K?den başlayan 393 K?e kadar 10 K?lik adımlarla artan sıcaklıklarda dielektrik spektroskopi ile saptanmıştır. Dielektrik sabitin frekans ve sıcaklıkla değişimi grafiklerle gösterilmiştir. Bütün örneklerin sıcaklığa ve frekansa bağlı iletkenlik davranışı figürlerle sergilenmiştir. İletkenlik davranışı beklendiği gibi frekansla birlikte doğru orantılı artmıştır. Bütün örneklerin iletkenlikleri sıcaklıkla doğrusal bir değişim (artış veya azalış) göstermemiştir fakat bazı spesifik sıcaklıklarda maksimum büyüklükler sergilemiştir. Yarıiletken nanoparçacıklar iletkenlikteki en yüksek değerine çıktıktan sonra artan sıcaklıklarda metal özelliği göstermiştir. Dielektrik sabit de sıcaklıkla bazı tepe değerler göstermiştir. Bu tür bir geçiş difüzyon faz geçişi ile açıklanmıştır. Üstüste binen büyük polaron iletkenlik mekanizması bütün örneklerde ortak olarak görülmüştür. Bütün örneklerin dielektrik kayıp tanjant grafikleri genel olarak yük taşıyıcıların zıplama frekansı ile uygulanan harici elektrik alanın frekansı arasındaki rezonansa karşılık gelen maksimum tepeler sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Chromium (Cr) substituted Nickel-Zinc (Ni-Zn) ferrites have been successfully synthesized in the form of nanoparticles by using Polyethylene glycol (PEG)-assisted hydrothermal method according to chemical formula of Ni0.5Zn0.5CrxFe2-xO4. In this chemical formula, the parameter of Cr addition, x was varied from 0.0 to 0.5 by increments of 0.1. Structural, magnetic and dielectric properties of the as synthesized nano-sized ferrites have been investigated by FT-IR, XRD, SEM, VSM and Dielectric spectroscopy techniques. Related characteristic physical parameters of the samples, such as the crystallite size, surface morphology, saturation magnetization, blocking temperature, dielectric constant, electrical conductivity have all been identified by the outcomes of these experiments. VSM studies have been done at sufficient applied magnetic fields strengths (20 kOe) and at temperatures ranging from 10 K to 400 K. Nanoparticles of all compositions generally exhibited superparamagnetic behavior with very small coercive fields. Magnetization properties of the samples decreased with increasing temperature. As chromium doping increased from x=0.0 to x=0.5, corresponding magnetization properties were observed to decrease and attributed to antiferromagnetic property of chromium ion. Additionally, electrical properties of the samples have been determined by dielectric spectroscopy for the frequency range of 1 Hz to 3 MHz and at temperatures starting from 293 K and increasing up to 393 K by steps of 10 K. Dielectric constant?s variation with frequency and temperature has been plotted for every sample. Temperature and frequency dependent conductivity behaviors of all samples have been exhibited by several figures. Conductivity is proportionally increased with frequency as expected. Conductivities of all samples didn?t show linear changes (neither increased nor decreased) with the variation of temperature but revealed maximum magnitudes at some specific temperatures. Semiconducting nanoparticles exhibit metallic property beyond some maxima in conductivity by increasing temperature. Dielectric constant also revealed maxima with temperature variation. Such a transition by temperature is attributed to diffuse phase transition. Overlapping large polaron type of conduction mechanism is found to be common in all samples. In general, dielectric loss tangent plots for all samples revealed peaks that correspond to resonance between hopping frequency of carriers and applied external electric field frequency.