Synthesis of magnetically recycable catalyst for some organic reactions
Organik reaksiyonlar için manyetik tekrar kullanılabilir nanokatalizörler geliştirilmesi
- Tez No: 342793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHADİ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada bir çok organik reaksiyonda katalizör olarak kullanılabilinecek nano ölçekli 4 farklı manyetik katalizör; CoFe2O4-APTES/Pd (0), NiFe2O4-APTES/Pd (0), BaFe12O19-APTES/Pd (0) ve SrFe12O19-APTES/Pd (0)) sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen ürünlerin detaylı yapısal, spektroskopik, morfolojik, ve manyetik özellikleri sırasıyla Forier Transfrom Infrared Spektroskopisi (FT-IR), Powder XRD (X-ışınları Toz Difraktometresi), TEM (Yansımalı Elektron Mikroskobu), VSM (Titreşen Örnek Manyetometresi) ve (İndüktif eşleşmiş plazma spektrometresi) ICP analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Bu tür katalizörlerin çok önemli bir özelliği, defalarca aktivitelerini kaybetmeden kullanılabilmeleridir. Sentezlenen katalizörler, 4-nitro-anilin (NA) ve 1-3-di-nitro-benzen (DNB) gibi organik yapıların hidrojenlenme reaksiyonunda kullanılmış ve kataliz tepkimeleri ise UV-Vis spektrofotometre ile takip edilmi?tir. Sentezlenen 4 yeni katalizörde, manyetik özelliklerinden dolayı, 4-nitro-anilin ve 1-3-di-nitro-benzen?nin hidrojenlenme reaksiyonlarında, aktivitelerini kaybetmeden aynı tepkime için defalarca kullanılabilmiş, katalizör özelliklerinde ki değişmeler incelenmiştir. Sentezlenen katalizörlerin hepsinin, hidojenlenme tepkimesinin hızını normal Pd?a çok arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CoFe2O4-APTES/Pd (0), NiFe2O4-APTES/Pd (0), BaFe12O19-APTES/Pd (0) ve SrFe12O19-APTES/Pd (0)) types of recyclable magnetic catalysis were synthesized. Their structural, spectroscopic, morphological and magnetic properties were analyzed with Fourier Infrared Spectroscopy (FT-IR), X-ray Powder Diffractometry (XRD), Transmission Electron Microscopy (TEM), Vibrating Sample Magnetometer (VSM) and Inductively Coupled Plasma Spectroscopy (ICP). All products were as catalyst for the hydrogenetaion reaction of 4-nitro-aniline (NA) ve 1-3-di-nitro-benzene and it was oserved that none of them lost their catalytic activity after several usage. As compared with the catalytic acticity of Pd (0) for hydrogenation reaction of 4-nitro-aniline (NA) ve 1-3-di-nitro-benzene, all products have much more better catalytic activity