Experimental studies on vibrational spectra Of 5, 6, 7, 8-Quinolinecarboxaldehyde molecules
5, 6, 7, 8-Kuinolinkarboksaldehit moleküllerinin titreşim spektrumları üzerine deneysel çalışmalar
  1. Tez No: 342794
  2. Yazar: MUSTAFA KOCADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kuinolin türevleri çeşitli ilaçlarlarda kullanılırlar. Özelliklede DNA ve kanserli hücrelerin fonksiyonlarını düzenlemede hayati rollere sahiptirler. Bu tezde n- Kuinolinkarboksaldehit moleküllerinin (n=5, 6, 7 ve 8); FT-IR (orta ve uzak kızıl ötesi bölgeleri dâhil), FT-Raman ve Dispersive Raman spektrumları incelenmiştir. Bu yapısal ve spektroskopik karakterlerinin belirlenebilmesi için gereklidir. Aldehit grubun bağlanma pozisyonun kuinolinin titreşim kiplerine olan etkisi kaydedilen Kızılötesi ve Raman spektrumlarının karşılaştırılması ile kanıtlanmıştır. Bununla birlikte Kuinolinkarboksaldehid türevlerinin titreşim kipleri de belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Quinoline derivatives have used in several pharmaceuticals. They have vital roles in regulating the functions of DNA and cancerous cells. In this thesis, also the FT-IR (including mid and far regions), FT-Raman and Dispersive Raman spectra of n-quinolinecarboxaldehyde (n=5, 6, 7 and 8) have been investigated. It?s necessary to determine the structures and spectroscopic properties of quinoline derivates. The effects of the position of the aldehyde group on the vibrational modes of quinoline have been elucidated using the recorded IR and Raman spectra comparatively. Vibrational modes of quinolinecarboxaldehyde derivatives also have been assigned.