Cytotoxic and apoptotic effects of caffeic acid and caffeoyl malic acid on cancer cells
Kafeik asit ve kafeoil malik asitin kanser hucreleri uzerine sitotoksik ve apoptotik etkileri
  1. Tez No: 342798
  2. Yazar: NURDAN SENA NURDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN ALPSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Geleneksel ismi ısırgan otu olan Urtica Dioica Urticaceae ailesinin bir türüdür. U. dioica `nin yapraği, çiçeği, koku ve tohumu farklı kimyasallardan oluşmasıyla birlikte farklı alanlarda kullanılmaktadır. Kaffeik asit ve kafeoil malik asit U.dioica `nin fenolik bileşikleridir. Bu çalışma da bizim amacımız kafeik asit ve kafeoil malik asitin farklı konsantrasyonlarının gliablastoma (U87- MG), gastrik adenokarsinom (AGS), serviks karsinom (HeLa), insan embriyonik bobrek (HEK) hücre tipleri üzerine sitotoksik ve apoptotik etkilerinin belirlenmesidir. Sitotoksik ve apoptotik etkilerini belirleyebilmek için xCelligence (real-time cell counter), TUNEL test (apoptotik test), Laktat dehidrogenaz (LDH) ve hücre büyümesi (WST-1 ) yöntemleri kullanılmıştır. Bizim sonuçlarımız da kafeik asitin özellikle 50 µM`lik konsantrasyonun HeLa, AGS, HEK ve U87 hücre tipleri üzerinde 48. saatte apoptotik ve anti- proliferatif etkisinin olduğu görülmüştür. Öte yandan kafeoil malik asitin de aynı saatte 50 µM`lik konsantrasyonunun hücreler üzerinde apoptotik ve anti-proliferatif etkisinin olduğu görülmüştür. Kafeoil malik asit alternatif olarak farklı kanser hücre tipleri üzerine uygulanarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Urtica dioica, traditionally named stinging nettle is a species of the Urticaceae family. The leaf, flower, seed and root of U. dioica are used differently and contain different chemical components. Caffeic acid and caffeoyl malic acid are the phenolic compounds of U. dioica. In the present study, we aimed to determinetion the cytotoxic and apoptotic effects of different cocentrations (1, 5, 10, 50 µM) of Caffeic acid (CA) and Caffeoyl malic acid (CMA). We applied these chemicals on Glioblastoma (U87- MG), gastric adenocarcinoma (AGS), cervical carcinoma (HeLa), human embrionic kidney (HEK) lines by using xCelligence (real-time cell counter), TUNEL test (apoptotic test), Lactate dehydrogenease (LDH) and cell proliferation (WST-1 ) as a group of cytotoxicity tests. Our results show that CA especially in 50µM concentration has apoptotic and antiproliferative effects on HeLa, AGS, HEK and U87 cell lines at 48th hour. On the other hand CMA in 50 µM also has apoptotic and antiproliferative effects on HeLa, AGS, HEK and U87 cell lines. CMA may be used to treat certain cancer cell types alternatively.