Farklı statik basınçlar altında sıkıştırılan çimento katkılı kumun serbest basınç dayanımının incelenmesi
Investigation of unconfined compressive strength of cement mixed sand compacted under various static pressures
- Tez No: 342832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, çimento katkılı kumun serbest basınç dayanımının, çimento içeriği, su/çimento oranı, sıkıştırma basıncı ve kür süresi ile nasıl değiştiği araştırılmıştır. Çalışmada malzeme olarak, ASTM No. 16 eleğinden geçen ve ASTM No. 30 eleği üzerinde kalan kum ve bağlayıcı malzeme olarak puzolanik çimento kullanılmıştır. Kum üzerinde elek analizi, özgül ağırlık, maksimum kuru yoğunluk ve minimum kuru yoğunluk belirleme deneyleri yürütülmüştür. Ayrıca, serbest basınç deneyleri için hazırlanan çimento-kum karışımları üzerinde de maksimum kuru yoğunluk ve minimum kuru yoğunluk belirleme deneyleri yürütülmüştür. Çalışma kapsamında kullanılan en düşük ve en yüksek statik basınçlarla (8MPa ve 40 MPa) sıkıştırılarak hazırlanan 4 farklı çimento/kum oranına (%2,5, %5,0, %7,5 ve %10,0) sahip numunelerin serbest basınç dayanımları 7 ve 28 gün kürde bekletildikten sonra elde edilmiştir. Sıkıştırma basıncının serbest basınç dayanımı üzerindeki etkisini araştırmak için sadece ağırlıkça %10 çimento ve 6 farklı statik basınçla (4, 8, 16, 24, 32 ve 40 MPa) sıkıştırılarak hazırlanan numuneler, 7 ve 28 gün kürde bekletildikten sonra, serbest basınç deneylerine tabii tutulmuştur. Tüm çimento-kum karışımları 3 farklı su/çimento oranında (1,0, 1,5, 2,0) ve 3 özdeş numune olarak hazırlanmıştır. Deney sonuçlarına göre çimento-kum karışımının çimento içeriği ve sıkıştırma basıncı arttıkça serbest basınç dayanımı artmaktadır. Diğer yandan, çimento-kum karışımının su içeriği arttıkça serbest basınç dayanımın azalma eğilimi sergilediği gözlenmiştir. Kür süresinin 7 günden 28 güne uzamasıyla hemen hemen tüm numunelerin serbest basınç dayanımlarında yaklaşık 2 ile 3 kat düzeyinde artış oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the way how unconfined compression strength of cement added sand changes according to cement content, water/cement ratio, compression pressure and curing time was researched. In the study, sand passing from ASTM No.16 sieve and retaining on ASTM No.30 sieve was used as material. Pozzolanic cement was used as binding material. The sieve analysis, specific gravity and maximum and minimum dry density determination tests were performed on sand. Also, maximum and minimum dry density determination tests were carried out on cement ? sand mixtures which were prepared for unconfined compression tests. The unconfined compression strengths of the samples used under the scope of the study that were prepared by minimum and maximum static pressures (8MPa and 40 MPa) and that had 4 different cement / sand ratios (2,5%, 5%, 7,5%, 10%) were obtained after being cured for 7 days and 28 days. In order to study the effect of compression pressure on unconfined compression strength, samples prepared by 10% cement by weight and by 6 different static pressures (4, 8, 16, 24, 32 and 40 MPa) were cured for 7 and 28 days period and then were tested under unconfined compression tests. All cement/sand mixtures were prepared at 3 different water/cement ratios (1,0, 1,5 and 2,0) and as 3 identical samples. According to test results it was determined that as cement content of cement-sand mixture and compression pressure increased, the unconfined compression strength increased as well. On the other hand, it was observed that as water content of cement-sand mixture increased, the unconfined compression strength showed a decreasing trend. Due to the increase in curing time from 7 days to 28 days, 2 to 3 times increase occurred in the unconfined compression strength of almost all samples.