Co, Co2 gazlarının Al/Al2o3/ p-Si yapısının elektriksel özelliklerine etkisi
The effect of Co2 and co gases on the electrical properties of Al/Al2o3/p-Si structure
- Tez No: 342837
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, atomik tabaka biriktirme (ALD) metoduyla Al/Al2O3/p-Si metal- oksit-yarıiletken yapı üretilmiştir. Üretilen numunenin gaz ortamında (karbonmonoksit ve karbondioksit), farklı sıcaklıklarda (350 K-375 K-400 K ve 450 K) ve farklı gaz konsantrasyonlarında (2000 ppm-1000 ppm- 500 ppm- 250 ppm- 125 ppm- 50 ppm) zamana bağlı olarak elektriksel karakterizasyonu yapılmıştır. CO ve CO2 gazının her ikisi içinde gaz konsantrasyonu arttıkça duyarlılıklar artmıştır. 2000 ppm gaz konsantrasyonunda, her iki gaz içinde maksimum duyarlılıklar elde edilmiştir. Artan sıcaklıkla duyarlılıkta artma meydana gelmiştir. Numunenin her iki gaz için en uygun çalışma sıcaklığının ölçülen sıcaklık değerleri içinde 450 K?de olduğu gözlenmiştir. Bu sıcaklık değerinde, CO gazı için duyarlılık %19 iken, CO2 gazı için duyarlılık %28 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Al/Al2O3/p-Si structure was made in by atomic layer deposition (ALD) method. The temperature dependent electrical characterization of produced sample was performed in gas atmosphere (carbon monoxide and carbon dioxide) at different temperatures (350 K-375 K-400 K and 450 K) and different gas concentrations (2000 ppm-1000 ppm-500 ppm-250 ppm-125 ppm-50 ppm). While CO and CO2 gas concentrations increases, sensitivities increases for both gases. Gas concentration of 2000 ppm, a maximum sensitivity was obtained in both gas. Increase in sensitivity occurred with increasing temperature. It was observed that the most acceptable working temperature was 450 K for both gas. In this temperature point, sensitivities for CO gas and CO2 gas were determined 19% and 28%, respectively.