Kosava heteroptera faunası
Heteroptera fauna of kosovo
  1. Tez No: 342838
  2. Yazar: DEVRİM BAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kosova Cumhuriyeti milli sınırları içerisinde 2011-2012 Haziran-Eylül ayları arasında yapılan arazi çalışmalarında Heteroptera takımına ait 850 örnek toplanmıştır. Toplanan örneklerin teşhis işlemleri sonucunda, Heteroptera takımından 15 familya ya ait 47 cinsi ve 59 türü tespit edilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen türlerin habitatları ve fenolojileri ile araştırma alanındaki yayılış bilgileri verilmiştir. Her türün yayılışı, Kosova?daki yayılışı ve Paleartik yayılışı olmak üzere iki kısımda ele alınmıştır. Tingidae familyasına ait Monosteira unicostata, Nabidae familyasına ait Nabis limbatus, Nabis capsiformis, Miridae familyasına ait Brachycoleus decolor, Lygus rugulipennis, Lygaeidae familyasına ait Spilostethus pandurus, Gastrodes grossipes, Pterotmetus cf. staphyliniformis, Scolopostethus grandis, Berytidae familyasına ait Gampsocoris culicinus culicinus, Rhopalidae familyasına ait Stictopleurus abutilon, Coreidae familyasına ait Enoplops disciger, Scutelleridae familyasına ait Odontotarsus purpureolineatus, Eurygaster maura, Pentatomidae familyasına ait Carpocoris mediterraneus, Codophila varia varia, Antheminia varicornis, Eurydema ventralis, Ancyrosoma leucogrammes, Tholagmus flavolineatus türlerinin şimdiye kadar Kosova?da bulunduğuna dair kayda rastlanmamış olup ilk kez bu çalışma ile tesbit edilmiştir, toplamda 20 tür bu araştırma alanı için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
Within the borders of the Republic of Kosovo 2011-2012 national team between June and September of the 850 samples were collected from the field work Heteroptera. As a result of diagnostic procedures, the type of samples collected from 47 of the 59 species of Heteroptera of the family have been identified 15. Research in the field of research in the field of identified species and habitats and Phenological data are distributed. Distribution of each species in Kosovo, including distribution and spread of Paleartik are discussed in two parts. Fixing of the family Tingidae Monosteira unicostata, belonging to the family Nabidae Nabis limbatus, Nabis capsiformis, belonging to the family Miridae Brachycoleus decolor, Lygus rugulipennis, belonging to the family Lygaeidae Spilostethus pandurus, Gastrodes grossipes grossipes, Pterotmetus cf. staphyliniformis, Scolopostethus grandis, belonging to the family Berytidae Gampsocoris culicinus culicinus, Rhopalidae belonging to the family Coreidae family Stictopleurus abutilon, Enoplops disciger, belonging to the family Scutelleridae Odontotarsus purpureolineatus, Eurygaster maura, belonging to the family Pentatomidae Carpocoris mediterraneus, Codophila varia varia, Antheminia varicornis, Eurydema ventralis, Ancyrosoma leucogrammes, Tholagmus flavolineatus species encountered in Kosovo is recognized that the presence of a total of 20 species in this research area a new records.