Pnömatik sistem elemanları ile hareket mekanizması tasarımı ve uygulanması
Desing and application of the motion mechanism with pneumatic systems equipments
  1. Tez No: 342841
  2. Yazar: GÜRKAN SOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, motosiklet ve ATV gibi hafif araç motorlarına alternatif olarak kullanılabilecek, basınçlı hava ile çalışan bir hareket mekanizmasının tasarım ve üretimi yapılmıştır. Hareket mekanizması, hareket ünitesi ve güç ünitesi olmak üzere iki ana üniteden oluşturulmuştur. Çalışma sonunda geliştirilen mekanizma, 110 cc kapasitesine sahip bir ATV aracına monte edilmiş, dört farklı ağırlık (50, 75, 100 ve 150 kg), üç farklı basınç (4, 5, 6 bar) ve iki farklı hortum çapı (6 ve 8 mm) kullanılarak performansı test edilmiştir. Deneyler sonucunda tam dolu depo, 6 mm çapında hortum, 4 bar basınç, 50 kg ağırlık ve 0.45 m/sn ortalama hızdaki optimum şartlarda mekanizma 64 metre yol almıştır. Şarj deneylerinde ise en kısa şarj süresi 150 Watt güneş panellerle 2,5 saat olarak tespit edilmiştir. Deneysel sonuçlar ve tasarım kriterleri dikkate alınarak hareket mekanizmasının gücü 886 Watt olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, design and production of the motion mechanism working with compressed air which can be used as alternative to the light vehicle?s engine such as motorcycles and ATV engines were done. The motion mechanism consists of two units namely motion unit and power unit. At the end of the studies, the developed mechanism was mounted to an ATV vehicle which has capable of 110 cc and its performance was tested using the four different weight (50, 75,100 and 150 kg), three different pressure (4, 5 and 6 bar) and two different hose (Ø6 and Ø8 mm). As a result of the experiments, mechanism drove out the 64 meters with full tank, 6 mm hose, 4 bars pressure, 150 kg weight and the average speed of 0.45 m/sec under the optimal conditions. In the charge experiments, the shortest charging time was determined as 2.5 hours with the 150 Watt solar panels. Considering the experimental results and design criteria, the power of the motion mechanism was obtained as 886 Watt.