Yahyalı (Kayseri) ve çevresi coreoıdea (Heteroptera) faunasının araştırılması
Studi es on the coreoidea (Heteroptera) fauna of Yahyali (Prov.Kayseri?)
  1. Tez No: 342840
  2. Yazar: AYŞE BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
2011-2012 yıllarının Haziran-Eylül aylarında yapılan arazi çalışmaları ile Yahyalı'dan 194 Karasal Coreoidea örneği toplanarak teşhis edilmiş, bu örneklerin 16 cinse ait 25 tür oldukları tespit edilmiştir. Çalışma içerisinde türlerin habitat bilgileri, fenolojileri, konukçuları, Türkiye ve Dünyadaki yayılışları verilmiştir. Kayseri?de belirlenen diğer türler verilmiş, çalışma içerisinde ki genel bilgiler sonuç bölümünde değerlendirilmiştir. Yapılan literatür araştırmalarına göre belirtilen bu 25 türün tamamı Yahyalı Heteroptera Coreoidea faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
194 Coreoidea specimens were collected and identificated during expedition wich made between June - August 2011-2012 in Yahyalı in the result of identification operations 16 genera and 25 species were belonging to 4 families. Information about the location of studied area and Heteroptera fauna were reported in the search. Examinated materials were arrenged for each species with the necessary collecting data. The distiribution of species were also considered in two categories both in turkey and in the world. In the results of the searchs references all of 25 species are new record for Coreoidea fauna of Yahyalı.