Bilgisayar destekli rulman hesabı ve sonlu elemanlar yöntemiyle analizi
Computer aided bearing calculation and analysis with finite element method
  1. Tez No: 342842
  2. Yazar: FATİH MEHMET OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOLGA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Makine sanayinde dişli kutuları, miller ve rulmanlar önemli bir yere sahiptir. Dişli çark kullanılacaksa muhakkak yataklanması gerekir yataklama ise rulmanlar vasıtasıyla sağlanır. Mekanik olarak rulmanlı yatak hesaplamaları makine tasarımında önemlidir. Dişli, rulman ve rulman ömür hesaplamaları üzerinde durulan bu çalışmada, hesaplamalar VisualBasic 6.0 paket programı yardımıyla bir araya getirilerek bir düz, helis ve konik dişli sistemi için rulman seçme programı hazırlanmıştır. Bu programdan elde edinilen veriler yardımıyla farklı dişli, mil, rulman ve yük dizilimleri oluşturularak bu oluşumlara ANSYS programı yardımıyla statik analizler yapılmış, program ve analiz sonuçlarının birbirleri ile uyumlu olduğu görülmüştür. Düz dişli parametreleri (güç, devir sayısı, modül, diş sayısı, mesafeler ve yük) için çoklu regresyon analizi yapılmış, elde edilen veriler yardımıyla anova analiz grafikleri çıkarılmış ve optimum dişli rulman sistem dizilimi için gerekli olan parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gear boxes, shafts, and ball bearings have an important role in the machine industry. If gear wheels are to be used they need to be mounted. Mounting is done by rolling bearings. Mechanically, rolling bearing house calculations have an important place in machine design. In this study, the calculations of gears, ball bearings, the life of ball bearings were done and a ball bearing selection program was developed in VisualBasic 6.0 for spur gear, helical gear and bevel gear systems using the calculations. With the help of data obtained from this program by composing different gear, axle, and ball bearing load arrangements, static analysis is done for these compositions via ANSYS program, it is seen that the results of the program and analysis are compatible. Multiple regression analysis is done for spur gear parameters (power, revolution per minute, module, teeth number, distances and load), anova graphics results are introduced by help of obtained results and parameters are specified, which are necessary for optimum gear and ball bearing system arrangement.