1930 yılından günümüze yarışma projeleri içinde konut mimarisine yönelik projelerin yeri ve değerlendirilmesi
The place and evaluation of housing architecture projects in the architectural competitions since 1930
  1. Tez No: 342847
  2. Yazar: GİZEM KUÇAK TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Mimari ürünler arasında konut yapıları; toplumsal yapıyı oluşturan en küçük temel yapı taşlarından biri olan ailenin yapısını etkilemesi ve ailenin oluşumunu, gelişimini sağlaması açısından belki de en önemli ürünüdür. Konut birimleri küçük ölçekli yapılar olmakla ilgili kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Ailenin kendi içerisinde özgürleştiği, dışarıdan sıyrıldığı, korunduğu, mahremiyetini koruduğu en küçük yapı birimidir. Anlamından ve içerisinde yaşanan pratiklerden kaynaklı değerli bir mekân olan konut birimlerinin aileyi de doğru etkileyebilmesi için doğru tasarlanması gerekmektedir. Ancak özellikle tanınmış birçok mimar tarafından süreli ya da süresiz yayınlarda yayınlanan yazı ve makalelerde her dönemde konut mimarisinin problemlerinin aşılamadığı yazılmaktadır. Bu tezin amacı, konut projelerinin elde edilmesinde kullanılabilecek yöntemler arasında yaygın olmayan bir yöntem olan yarışmaların konut mimarisinin nasıl etkilediğinin ve bu etkilenme sonucunda konut mimarisinde yaşanan problemlere döneminin ötesinde çözümler getirilip getirilemediğinin tespit edilmesi olmuştur. Bu çalışma yapılırken giriş bölümünde bazı hipotezler ortaya konulmuştur. Bu hipotezlerin doğruluğunun kanıtlanması için, öncelikli olarak dönemsel olarak yaşanan mimari ve konut mimarisi problemleri, ardından yarışma projelerinin yapımı ve elde edilmesi sürecinde yaşanan problemler incelenmiştir. Alan çalışmasının yapıldığı bölümde ise ilk bölümlerde yapılan çalışmaların üzerinde konut mimari proje yarışmaları incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken 1930?dan günümüze kadar olan dönemler onar senelik periyotlara ayrılmış ve her sene içerisinde en az bir, en fazla 4 yarışma belirlenmiştir. Her bir yarışma belirlenen 7 başlık altında incelenmiştir. Belirlenen başlıklar üzerinden yarışma projeleri arasında karşılaştırma yapmak amaçlı analiz tabloları oluşturulmuştur ve sonuç bölümünde yapılan bütün çalışmalar ile birlikte giriş bölümünde bahsedilen hipotezler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Residential buildings are perhaps among the most important architectural products, especially as regard to their effect on the family, which is the smallest cornerstone of social structure, and also its formation and development. Residential units are small-scale structures which have a comprehensive content. It is the smallest unit which protects the privacy and freedom of the family life from the outside world. Housing units are important spaces for families because of the content of family experiences and its practical aspects, and they should be designed accordingly. However, distinguished architects have indicated that architectural problems of family residences have not been resolved as yet, in a lot of articles published in periodical and non-periodical journals. The aim of this thesis is to determine how architectural competitions, which are not a common method of acquiring housing projects, have affected housing design, and whether they have been able to create different solutions out of the specific techniques of each period. In this study some hypotheses have been presented in the introduction. In order to substantiate the accuracy of these hypotheses, first, the problems of housing architecture of each period are investigated, and then the problems in the design and production of competition projects are analyzed. And in the field study, residential architectural competitions were investigated using the studies in the preceding chapters. During this examination, the timeline was divided into ten year periods, and for each period from 1 to 4 competitions are chosen, starting from 1930 up to the present day. Each of the competitions is analyzed under seven titles. The analysis charts are designed to compare the competition projects by means of the specified topics. In the conclusion section, all designs and introductory hypotheses are evaluated together.