Üniversite kampüsleri tasarım kriterlerinin Türkiye'de 2006 sonrası yeni kurulan devlet üniversitelerinde irdelenmesi
Analysis of campus design criteria for samples of newly established state universities after 2006 in Turkey
- Tez No: 342846
- Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Görevi bilgiyi aramak, üretmek ve yaymak olan üniversiteler çağımızın en önemli toplumsal kurumlarından biridir. Ülkemizde son 10 yıldır kurulan devlet üniversitelerinin çoğunluğu fiziksel yapılanma olarak kampüs üniversitesi niteliğindedir. Kampüs içerisine toplanmış olan akademik, idari, sosyal ve kültürel birimler kullanıcılara hem ulaşım rahatlığı hem de zamanın iyi değerlendirilebilmesi açısından kolaylık sağlamaktadır. Bu tezin amacı, kampüslerin mimari tasarım sürecinin irdelenmesi, etkin olarak kullanımları için önerilerin geliştirilmesi ve ileride yapılacak yeni kampüsler için veya yeni düzenlemeler yapılması düşünülen kampüsler için kaynak oluşturmasıdır. Giriş bölümünde tezin ana hatları belirtilmiş ve ana önermesi ortaya konmuştur. 2. bölümde üniversitelerin tarihsel gelişimi incelenmiştir. 3. bölümde yer seçimi kararları açısından üniversite yapıları hakkında bilgi verilip, 4. bölümde kampüslere ilişkin planlama kriterleri, tasarım kriterleri, ulaşım sistemleri ve yerleşim modelleri açıklanarak tezin 5. bölümünde incelenecek olan kampüsler için kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. 5. bölümde son 10 yılda kurulmuş, kampüsleşme sürecini tamamlamamış, ülkemizin yedi coğrafi bölgesinden olmak üzere toplam 11 üniversitenin kentle ilişkisi, yerleşim modeli, alan kullanımları, ulaşım ağları incelenmiştir. Değerlendirme bölümünde ise incelenen üniversitelerin karşılaştırılması yapılarak, tezin ana önermesi sınanmakta ve kampüs tasarımına ilişkin öneriler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the aim of searching, producing and dissemination of information, universities are one of the most important social institutions of our age. In our country, majority of the state universities are established as campus universities in last 10 years. Gathering of academic, administrative, social and cultural units in a campus provides efficiency to its users by means of both transportation and time. The aim of this thesis is to analyse the architectural design processes of campusses, development of proposals for their use and to constitute a reference for future campuses or revisions. Outline and main statement of the thesis is specified in the introduction part. Historical development of the universities is analyzed on chapter 2. While site selection decisions for university buildings are stated at chapter 3, planning and design criteria, transportations systems and settlement patterns of campuses are explained on 4th chapter in order to create a conceptual framework for the campuses which are semtinized at chapter 5. In the 5th chapter, 11 universities established in the last 10 years from seven different geographical regions of our country which have not completed their campus structure are semtinized in terms of relationship with the city, settlement pattern, land use, and transportation networks. In the evaluation part, main statement of the thesis is examined by making a comparison between the semtinized universities along with suggestions regarding campus design.