Sıçan kan serumu ile karaciğer doku özütünde alanin ve aspartat aminotransferaz, alkalen fosfotaz, laktat dehidrogenaz enzim düzeyleri ve N-nitrozomorfolinin in vivo akut etkisine bağlı değişmeler
  1. Tez No: 34286
  2. Yazar: KEREM CAN GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF KOLANKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZET N -ni trosomorf olin'in (NMOR), değişik hayvan türleri üzerindeki kanserojen etkisi, deneysel olarak kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, NMOR'in Rattus norvegicus ırkı sıçanlar üze rinde akut toksik etkisi incelendi. Bu amaçla kg vücut ağırlığına 160 mg NMOR, bir defada periton içi (i.p.) uygulandı. Kontrol deneklerine ise aynı biçimde ve aynı miktarda serum fizyolojik enjekte edildi. Enjeksiyonlar dan önce, kıyaslamak amacıyla kan örnekleri alındı. İkinci kan örnekleri ve homojenizasyon için karaciğer örnekleri, i.p. enjeksiyonu izleyen 6,12,18,24 ve 30. saatlerde alındı. Karaciğer homojenatları 25000 g'de santri- füjlendi ve süpernatanlar biyokimyasal ölçümlerde örnek olarak kullanıldı. Tüm kan ve doku örneklerinde, alanin amin o transferaz (ALT), asparat aminotrans- feraz (AST), alkalen fosfataz (ALP) ve laktat dehidrogenaz (LDH) enzim aktiviteleri ile total protein miktarları otomatik biyokimya analizörü ile ölçüldü. Bulgular kıyaslandığında;ölçülen tüm enzim düzeylerinde, NMOR'in in vivo etki süresine bağlı, önemli artışlar görüldü ve bu olgu, hepatotoksik olaya karaciğerin metabolik bir yanıtı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The carcinogenic effect of N-nitrosomor- pholine (NMOR) on the different animal spe cies was confirmed experimentally. In this work, the acute toxic effect of NMOR on the Rattus norvegi cu s race rats have been inves tigated. For this purpose, single dose of NMOR at 160 mg per kg of the body weight, administered intra peritonaly (i.p.). As for the controls, saline was injected likewise. Blood samples were taken for comparison pur pose before the i.p. injection. At the 6th, 12th, 18th, 24th and 30th hours of i.p. injection, the second blood samples and liver samples for homogenization were taken. The liver homogenate were centrifuged at 25000 g and supernatants were used as the source of biochemical determinations. The activities of enzymes, alanine amino transferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), lactate d eh i drogen ase (LDH) and also levels of total protein were determined for all samples of blood and tissue, by the automated chemistry analyzer.VII The comparison of results demonstrated that, significant increases related to the in vivo effect of NMOR have been found in all measured enzyme levels and evaluated as the metabolic response of liver to hepatatoxic action.