Gezgin satıcı problemi
The Travelling salesman problem
- Tez No: 34287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, matematiksel programlama problemleri içerisinde yer alan ve günümüzde de üzerinde yoğun olarak çalışılan GSP'nin tanıtılması amaçlandı. Birinci Bölüm' de konunun özlü bir tanımı ve önceki çalışmalar hakkında bilgi verildi. İkinci Bölüm' de GSP daha ayrıntılı olarak ele alınıp, GSP nin uygulamaları, ilişkisi olduğu bilinen bazı problemler ve GSP' nin çözümünde kullanılan tam ve yaklaşık algoritmalar ele alındı. Üçüncü Bölüm' de, 5 Orman Bölge Müdürlüğü için, gerçekleştirilen denetim amaçlı gezilerin en kısa sürede tamamlanabilmesi için izlenmesi gereken yol tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the aim is the introduction of TSP which takes place within the mathematical programming problems and which is also in our days the subject excessively worked on. In the first chapter, knowledge are given about the sappy introduction of the subject and the previous studies. In the second chapter TSP, analyzed in a more detailed way, some its practice, some known problems related with it, and exact or approximate algorithms used in its solution are described. In the third chapter, a route, which must be pursued for accomplishing in a shorter way the controlled purposeful journey, is stabilized for the five Forest Regional Administrations.