Tıg kaynağı ile kaynatılmış otomotiv saclarının mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of automotive sheet metals welded with tig welding
  1. Tez No: 342883
  2. Yazar: MEHMET NECMETTİN SEYİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan sacların deformasyon davranışları, TIG ve oksi-gaz yöntemleri ile yapılan bağlantıların mekanik özellikleri incelenmiştir. TIG kaynağında koruyucu gaz olarak saf argon gazı kullanılmıştır. Kaynaklı birleştirmeler sonrası elde edilen numunelere çekme testi uygulanmış ayrıca mikroyapı ve mikro sertlik incelemeleri yapılmıştır. Derin çekilmiş numunelerin yapılan inceleme sonuçlarında herhangi bir makro veya mikro çatlaklara rastlanmamıştır. Yapılan sertlik testleri sonucunda, en yüksek sertlik değerleri kaynak metalinden ölçülürken onu sırasıyla ITAB ve ana malzeme takip etmektedir. Çekme testleri sonucunda her iki tür birleştirmelerde de en yüksek çekme dayanımı, TIG kaynağında elde edilmiştir. Kaynaklı numunelerin yapılan mikroyapı incelemeleri sonucunda kaynak bölgesi klasik yapı çeliklerinden farklı bir durum ortaya çıkarmıştır. İncelemeler sonucunda ITAB?ın geçiş bölgeleri net bir şekilde ayırt edilememiştir. Yapılan testler sonucunda EN 10204/2004/3.1 S235JR+AR çeliğinin derin çekmeye müsait, kaynak kabiliyeti yüksek bir malzeme olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study deformation behavior of sheet metal widely used in the automotive industry, the mechanical properties of connections made with TIG and oxy-gas methods are examined. Pure argon gas was used in TIG welding as shielding gas. The tensile test was applied to the samples obtained after welded joints and microstructure and micro-hardness tests were performed also. The results of the examination of samples of deep-drawn any macro or micro-cracks were found. As a result of the hardness tests, the highest hardness values measured in weld metal, respectively, it is followed by ITAB and the main material. As a result of tensile tests, the highest tensile strength of both types of joints is obtained in TIG welding. As a result of the micro structure analysis of the welded samples the welding zone has revealed a different situation than the classical structural steels. As a result of examinations, the transition zones of ITAB could not be distinguished clearly. As a result of the tests available it has been found that EN 10204/2004/3.1 S235JR+AR steel is suitable for a deep draw and has a high welding ability.