Seralarda havalandırma kapaklarının kademeli ve otomatik olarak açılıp kapatılması üzerine bir araştırma
A Study of openning and closing the ventilation flaps in greenhauses automatically
- Tez No: 34289
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ÖZMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
SERALARDA HAVALANDIRMA KAPAKLARININ KADEMELİ VE OTOMATİK OLARAK AÇILIP KAPATILMASI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Nihat DURMAZ (Yüksek Lisans Tezi) Seraların havalandırılması amacı ile havalandırma kapaklarının bir defada tamamen açılması veya kapatılması, sera içinde sıcaklık ve nem değişimine sebep olabilir. Bu durum bitkilerin gelişmesini olumsuz şekilde etkileyebilir. Ani sıcaklık ve nem değişimi, havalandırmanın kademeli yapılması ile azaltılabilir. Kademeli ve otomatik havalandırmayı gerçekleştiren bu çalışmada sera içindeki Bıçaklık değişimi iki ayrı termostat ile izlenmiştir. Otomatik kontrol sistemi iki değişik ısı kademesinde çalıştırılmıştır. Havalandırma kapaklarının istenilen açı vs mesafelerde açılıp kapatılması sağlanmıştır. Ti termostatı pencerelerin açılması istenilen ilk sıcaklığa ayarlanmıştır. Sıcaklık ayarlanan değere yükselince Ti termostatı birinci kademe açılmayı başlatmıştır. Zr±. zaman rölesi ile pencerenin açılma açısı ayarlanmıştır. Sera iç sıcaklığı ayarlanan ikinci sıcaklık değerine yükselince Ta termostatı ikinci kademe açılmayı başlatmıştır. Bu durumda tam açılma gerçekleşmiştir. Tam açılma sonunda sistem kendiliğinden durmuştur. Sera iç sıcaklığı Ta termostatının ayarlandığı değerin altına düşünce birinci kademe kapanma başlamıştır. Kapanma miktarı Zro zaman rölesi ile ayarlanmıştır. Sıcaklık Ti termostatının ayarlandığı değerin altına düşünce ikinci kademe kapanma başlamış ve pencerelerin açık kalan kısmı da kapanmıştır. Tam kapanma olunca sistemin çalışması otomatik olarak durmuştur. Bu çalışmada tasarlanan iki kademeli otomatik havalandırma sistemi; sera içi sıcaklık değerine bağımlı olarak çalışmasını devam ettirmektedir. ANA BİLİM DALI : TARIM MAKİNALARI JÜRİ : Prof. Dr. Aziz ÖZMERZI (Danışman) Yıl : 1994 Doç. Dr. Ruhi BAŞTUĞ Yrd.Doç. Dr Osman YALDIZ Sayfa : 57
Özet (Çeviri)
A STUDY ON OPENING AND CLOSING THE VENTILATION FLAPS IN GREENHOUSES AUTOMATICALLY Nihat DURMAZ ( M. S. Thesis ) In order to ventilate the greenhouaee, opening or closing the ventilation flaps completely causes sudden changings in temperature and moisture inside the greenhouse. This situation affects plants growing negatively. Sudden changes of temperature and moisture can be provided by opening and closing the ventilation flaps step by stsp. In order to provide step by stsp ventilation change of temperature inside the greenhouse had been followed by two thermometers. Automatic control device had been worked in two different temperature so opening or closing the ventilation flaps as much as desired angle or distance had been possible. Ths Ti thermometer had been adjusted to the desired first temperature. When the temperature rises to ths desired value, the first stage opening is started. Opening angle or distances of the windows is adjusted by Zr± time relay Ventilation flaps is opened and stopped as much as adjusted value. When the temperature reaches to the adjusted value, the second degree opening is started by the la thermometer. Thus also the clossd part is completely opened. At the end of completely opening system working is stopped. If the temperature decrease under the adjusted value of the Ta thermometer first stage closing starte. Closing angls or distance is adjusted by Zrg time relay. As much as adjusted amount closing becomes true. When the temperature drops to ths adjusted value of the Ti thermometer. The part which is open also closes. When the completely closing becomes true, system working is stopped. Automatic ventilation system with two stagss which has been planned on this study goes on to work as a function of the temperature inside the greenhouse. DEPARTMENT : AGRICULTURAL MACHINERY COMMUTE : Prof. Dr. Aziz öZMERZî (Adviser) Year : 1994 Assoc. Prof.Dr. Ruhi BAŞTU5 Assist. Prof.Dr.Osman YALDIZ Pagss : 57