Bazı kendilenmiş mısır hatları ve yoklama melezlerinin ikinci ürün koşullarında karşılaştırılması
A Comparison of some maize inbired lines and their testcrosses under the second crop conditions
  1. Tez No: 34290
  2. Yazar: SEMİHA ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZ BAZI KENDİLENMİŞ MISIR HATLARI VE YOKLAMA MELEZLERİNİN İKİNCİ ÜRÜN KOŞULLARINDA KARŞILAŞTIRILMASI SEMİHA ÇEÇEN Yüksek lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Aralık 1994, 58 sayfa İkinci ürün koşullarında on kendilenmiş mısır hattı ve yoklama melekleri, bazı özellikler yönünden incelenmiştir. Yoklama melezlerinin hatlara bağımlılığı ve hat grupları ile melez gruplarının özdeşliği araştırılmıştır. Her özellik için melezlerin hatlara bağımlılığı önemli bulunmuştur. Yapılan gruplamalarda ise, bazı özelliklerde yüksek değere sahip hatların melezlerinin daha alt gruplarda yer aldığı, düşük değere sahip bazı hatların melezlerinin de daha yüksek gruplarda yer alabildiği gözlenmiştir. Bu sonuçlara dayanarak genelde ön anaç seçiminin melez kombinasyonlarının oluşturulmasında kullanılabileceği, fakat kesin bir sonuç için yoklama melezi işleminin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELlMELER Mısır, Zea mays L., kendilenmiş hatlar, yoklama melezleri, verim, koçan ve bitki özellikleri, regresyon analizi. JÜRİ Yrd. Doç. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI Prof.Dr. Süer YÜCE Doç. Dr. İlhan ÇAĞIRGAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARISON OF SOME MAIZE INBRED LINES AND THEIR TESTCROSSES UNDER THE SECOND CROP CONDITIONS SEMİHA ÇEÇEN M.S. Thesis, Field Crops December 1994, 58 pages In this study ten maize inbred lines and their test- crosses were investigated in terms of some traits. Dependence of testcrosses on the inbred lines and similarity of the inbred line groups with their testcross groups were examined. It was found that the dependence of the inbred lines on the testcrosses was important for every traits. According to statistical groups, some testcrosses of the superior inbred lines are placed in the lower groups with regard to some traits. On the other hand some testcrosses of the poor inbred lines are placed in the higher groups for the some traits. Based on the results, preliminary parent selection can be used to make cross combinations, but testcross procedure has to be done in order to reach certain results. KEY WORDS: Maize, Zea mays L., inbred lines, testcrosses, yield, plant and ear traits, regression analysis. COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI (Adviser) Prof.Dr.Süer YÜCE Assoc. Prof. Dr. İlhan ÇAĞIRGAN 12