Effects of frying on indoor air quality
Kızartma yapmanın bina içi hava kalitesine etkileri
- Tez No: 342904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT CEMİL SOFUOĞLU, DOÇ. DR. FİKRET İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kızartma, aşçılar üzerinde kronik sağlık etkilerine sebep olabilecek önemli iç hava kirliliği kaynaklarından biridir. Bu çalışma, küçük çaplı bir restoran mutfağında kızartma için üretilmiş özel bir margarin kullanımında, kızartma öncesi, kızartma sırasında ve kızartma sonrası oluşan uçucu organik bileşikler (UOB), aldehitler, partikül madde (PM2.5, PM10), karbon monoksit (CO), ve karbon dioksit (CO2) iç hava kirleticilerinin derişimleri hem örnekleme hem izleme stratejileri ile belirlenmiştir. UOB, aldehitler, ve PM2.5 derişimleri örnekleme stratijisi ile, toplam uçucu organik bileşikler, PM10, CO, CO2 derişimleri ise bir sürekli izleme cihazı ile belirlenmiştir. Ayrıca CO2'e ek olarak sıcaklık ve bağıl nem seviyeleri konfor değişkenleri olarak izleme cihazı ile izlenmiştir. Bu çalışma Kampanya-1 ve Kampanya-2 olarak adlandırılan iki kısımdan oluşmaktadır. Kampanya-1'de gerçek işletme koşulları altında, kızartma öncesi, kızartma sırası ve sonrası iç hava kalitesi parametrelerinin derişimleri belirlenmiş, Kampanya-2'de ise sadece farklı miktarlarda patates kızartılarak kızartma öncesi, kızartma sırası ve kızartma sonrası hedeflenen iç hava kalitesi parametrelerinin derişimleri belirlenmiştir. Her iki kampanyada da nispeten yüksek derişimlere sahip UOB'ler n-heptan, etil asetat, nonanal ve n-oktan olduğu tespit edilmiştir. Kızartma önce ve sırası PM10 derişimleri karşılaştırıldığında en yüksek PM10 derişimi kızartma sırasında belirlenmiş ve kızartma öncesi belirlenen en düşük derişimin yaklaşık beş katı, ortalama derişimin ise iki katı olduğu tespit edilmiştir. CO ve CO2 derişimleri nispeten düşük derişimlerde, sıcaklık ve bağıl nem seviyeleri ise konfor aralığında bulunmuştur. Kampanya-1'de kızartma sırasında gözlemlenen PM10 derişimleri ve 4 saatlik (kızartma öncesi, sırası ve sonrası) ortalama PM2.5 derişimleri (80-250 µg/m3) çoğunlukla kızartma margarini ile kızartma yapan aşçılarda kronik sağlık etkilerinin ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Frying is an important indoor air pollution source. It may cause chronic health effects on cooks. This study measured indoor air concentratinos of volatile organic compounds (VOCs), aldehydes, particulate matter, CO and CO2 in a small scale restaurant kitchen before, during, and after frying with a margarine produced specifically for frying. Both sampling and monitoring strategies were employed. Individual VOCs, aldehydes, and PM2.5 concentrations were determined by sampling. Total VOCs, PM10, CO, and CO2 concentrations were determined using a monitoring device. Temperature and relative humidity were also monitored as comfort variables in addition to CO2. Two campaigns were conducted. In Campaign-1 real working conditions were studied. In Campaign-2 only potatoes were fried with varying amounts. N-heptane, ethyl acetate, nonanal, and n-octane were the realtively higher concentration compounds in both campaigns. The increase in PM10 concentrations, however, was much more pronounced: about five times higher when the lowest concentration observed in the very beginning and the peak concentration during frying are compared, and two times higher when the average concentrations are compared. CO and CO2 concentrations were relatively low, and temperature and relative humidity levels were generally in the comfort zone. The observed PM10 concentrations during frying and the average PM2.5 concentrations (80-250 µg/m3) of 4-hr period that covers the all three periods (before, during, and after) in Campaign-1 indicate that chronic health effects are probable for cooks who frequently cook by frying with the frying margarine.