Determination of gas-particle partitioning parameters and indoor air concentrations of synthetic musk compounds
Sentetik koku bileşiklerinin gaz-partikül dağılım katsayılarının ve iç hava konsantrasyonlarının belirlenmesi
- Tez No: 342903
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN SOFUOĞLU, DOÇ. DR. FİKRET İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gaz-partikül dağılımı bileşiklerin çevrede bulunma durumlarını belirleyen önemli bir prosestir. Dağılım prosesi adsorpsiyon yada absorpsiyonun baskınlığına bağlı olarak, dağılım katsayısı (Kp m3.?g-1) aracılığı ile modellenebilmektedir. KP bileşiğin sıvı fazdaki buhar basıncı ile ilişkilidir. Model parametreleri ile alakalı zorluklardan dolayı, araştırmacılar direk ölçülebilen ve KP?nın tahmininde kullanılan oktanol-hava dağılım katsayısını KOA geliştirmişlerdir. Sentetik koku bileşikleri (SKB) yarı uçucu organik bileşikler grubundan olup bozulmaya karşı dirençli, lipofil ve orta seviyede buhar basıncına sahiptirler. Deterjanlarda, sabunlarda, kozmetikte, parfümlerde ürünlere hoş bir koku etkisi vermek için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bileşiklerin birçok kimyasal özelliği tahmini metodlara dayandırılarak belirlenmiştir. Bu çalışma SKB?nin oktanol-hava dağılım katsayılarının (KOA) ve aşırı soğutulmuş sıvı buhar basınçlarının (PL) gaz kromatografik alıkonma süresi yöntemi ile sıcaklığa bağlı olarak belirlenmesi ve gaz-partikül dağılımının tahmini için tasarlanmıştır. Ayrıca bir üniversite kantininden 10 adet gaz ve partikül faz örnekleri dağılım katsayının deneysel olarak belirlenebilmesi için toplanmıştır. Sentetik koku bileşiklerinin log KOA ve log PL değerleri 25 0C sırasıyla 6.42 - 8.77 ve 0.52 - -4.53 arasında değişmektedir. Gaz fazında bütün bileşikler tespit edilmiş olup, konsantrasyonlar 0.27 ng/m3 to 106.8 ng/m3 arasında değişmektedir. Partikül fazında sadece DPMI, ADBI, ATII, MX and MK tespit edilmiş olup, konsantrasyonlar 0.06 ng/m3 to 210.5 ng/m3 aralığında değişmektedir. Gaz-partikül dağılım katsayısı ile PL arasındaki korelasyon zayıf olduğu halde, KOA gaz-partikül dağılım prosesi için iyi bir tanımlayıcı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gas-particle partitioning of compounds is the key process determining the fate of chemical in the environment. The partitioning process can be modeled depending upon dominancy of being adsorptive or absorptive partitioning and referred with partition coefficient (Kp m3.?g-1). Kp is related to liquid phase vapor pressure of a compound of interest. Due to difficulty related to model parameters, researchers have been developed a parameter called octanol air partition coefficient, KOA which can be directly measured and used to estimate Kp. Synthetic musk compounds (SMCs) are the one group of semi volatile organic compounds which are resistant to degradation, lipophilic and have moderate vapor pressures. They have been widely used in detergents, soaps, cosmetics, perfumes to give nice odorous effect for the product of interest. Most of their chemical properties values based on estimation methods. This study designed to measure octanol-air partition coefficients (KOA) and supercooled liquid vapor pressures (PL) by GC retention time method as a function of temperature to estimate gas-particle partitioning of SMCs. In addition ten indoor air gas and particulate phase samples were collected from a university cafeteria to determine experimental partition coefficient in the indoor air environment. The log KOA and log PL values of synthetic musk compounds were ranged between 6.42 to 8.77 and 0.52 to -4.53, respectively at 25 0C. All of the compounds were detected in the gas phase and the concentrations ranged from 0.27 ng/m3 to 106.8 ng/m3. In the particulate phase only DPMI, ADBI, ATII, MX and MK were detected in the range of 0.06 ng/m3 to 210.5 ng/m3. Although the correlation between the gas-particle partitioning coefficient (KP) and PL was found as weak, KOA was determined as a good descriptor for gas-particle partitioning process.