Nar dip sürgünlerinin oluşum ve gelişiminin engellenmesi üzerine bazı büyüme düzenleyicilerinin etkileri
The Effects of some plant growth regulators on pomegranate suckers development and growth control
  1. Tez No: 34291
  2. Yazar: SELCAN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LAMİ KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
NAR DİP SÜRGÜNLERİNİN OLUŞUM VE GELİŞİMİNİN ENGELLENMESİ ÜZERİNE BAZI BÜYÜME DÜZENLEYİCİLERİNİN ETKİLERİ N. Selemi ÇAVUŞOĞLU (Yüksek Lisans Tezi) Bu deneme, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait Araştırma ve Uygulama Arazisi'ndeki nar bahçesinde yürütülmüştür. Çalışmada, Beynarı çeşidine ait nar ağaçlarındaki (Punica gramınım L.) dip sürgünlerinin oluşum ve gelişiminin engellenmesi üzerine naftalen asetik asit sodyum tuzunun (NAANa) etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla NAANa'nın NAA eşdeğeri olarak Û, 5000 ve 10000 ppm dozları kullanılarak, 2 Nisan 1993 (erken uyguluma) 17 Nisan 1993 (orta dönem uygulama), 17 Nisan 1993+1 Mayıs 1993 (tekrarlı uygulama) ve 1 Mayıs 1993 (geç uygulama) tarihlerinde olmak üzere toplam 4 kırklı uygulama yapılmıştır. Uygulamadan önce çıkmış olan dip sürgünleri toprak seviyesinden budanmıştır. Dip sürgünlerinin »ayımı ve boy ölçümü 17 Kasmı 1993'te yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, dip sürgünlerinin sayısı, kontrole göre azalış, boyları ve boğum arası uzunlukları ise artış göstermiştir. Dip sürgünlerinin sayı bakımından en iyi kontrolü 1 Mayıs ve 17 Nisan+1 Mayıs U5'gulamalannın 10000 ppm'lik dozundan sağlanmıştır. Ayrıca uygulama dışı bitkilerden, 17 Haziran, 15 Temmuz ve 12 Ağustos 1993 tarihlerinde, farklı boy gruplarında alınan dip sürgünlerinin boğum sayısı, boğum arası uzunluğu, birim hacmine düşen yaş ağırlık (g/cm3), birim hacime düşen kuru ağırlık (g/cm1*) ve % olarak kuru ağırlıklarındaki değişimler incelenmiştir. Ana Bilim Dalı : Bahçe Bitkileri Jüri: Doç. Dr. Lami KAYNAK (Danışman) YIL : 1994 Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Sayfa: 63 Doç. Dr. İbrahim UZUN
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF SOME PLANT GROWTH REGULATORS ON POMEGRANATE SUCKERS DEVELOPMENT AND GROWTH CONTROL N. Selemi ÇAVUŞOĞLU (M. Sc. Thesis) This research was conducted to find out the effects of some growth regulators on suckers growth and development in pomegranate {Punica granattım L.cv. Beynan) at the Research Station Faculty of Agriculture, Akdeniz University. For this purpose, Naphthaleneacetic acid sodium salt (NAANa) was applied at 0, 5000 or 10000 ppm concentrations, on April 2th, 1993 (early treatment), April 17th, 1993 (middle season treatment), April 17th, 1993+May 1st, 1993 (double treatment) and May 1st, 1993 (late treatment) at four different applications. Developed suckers were cut back at ground level before the treatments. Suckers were counted and measured on November 17th, 1993. At the end of the research, the number of suckers reduced but length and internode length increased in comparison with control. Best control number of suckers were obtained by using 10000 ppm NAANa on May 1st, 1993 or April 17th, 1993+May 1st, 1993. Suckers were taken from untreated plants at different lenght groups on June 17th, 1993, July 15th, 1993 and August 12th, 1993. Then variations at node number, internode length, fresh weight/fresh volume (g/cm3), dry weight/fresh volume (g/cm3) and dry weight % were measured. Department : Horticultural Science Committee: Assoc. Prof Dr. Lami KAYNAK (Adviser) Year: 1994 Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Page: 63 Assoc. Prof. Dr. Ibraliirn UZUN