Kavunların soğukta muhafazası üzerinde bir araştırma
An Experiment on cold storage of sweet melon
  1. Tez No: 34292
  2. Yazar: İNCİ ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
KAVUNLASIN SOĞUKTA MUHAFAZASI ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA İnci ÖZTEKİN (Yüksek Lisans Tezi ) Bu çalışmada, Antalya koşullarında yaygın olarak yetiştirilen erkenci kavun çeşitlerinden Galia Fi ve Arava Fi çeşitlerinin soğukta muhafaza olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla optimal derim zamanın da hasat edilen meyveler, plastik deneme kasalarına yerleştirilmiş tir. Daha sonra meyve kasaları 4 gruba ayrılmıştır, i. gruptaki meyve kasalarına herhangi bir uygulama yapılmamış ve bunlardaki meyveler kontrol meyveleri olarak denemeye alınmıştır. 2. grup meyve kasaları na plastik bir kap içerisinde 250 g Sodyum klorür (NaCl), 3. grup meyve kasalarına Potasyum permanganat (KMnCU) çözeltisi emdirilmiş volkanik tüf materyalinden 250 g, 4. grup meyve kasalarına ise aynı miktarlarda NaCl ile birlikte KMn04 çözeltisi emdirilmiş volkanik tüf materyali konulmuştur. Bu işlemlerden sonra meyve kasaları teker te ker Polietilen (PE) torbalar içerisine alınarak, torbaların ağızları hava geç irmeyecek bir şekilde kapatılmıştır. Bu şekilde ambalajlanan meyveler kontrol meyveleri ile birlikte Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü soğuk hava depolarında 5 °C sıcaklık ve %85-90 oransal nemde muhafazaya alınmıştır. Muhafaza or t ami arından belirli zaman aralıklarıyla alınan meyve örneklerinde ağırlık kayıpları, suda çözünebilir kuru madde, titre edilebilir asitlik ve C vitamini içerikleri ile % çürük meyve miktar ları ve meyve kabuk renginde meydana gelen değişmeler saptanmıştır. Ayrıca, meyvelerin 5 ve 20 °Cdeki solunumları da incelenmiştir. Araştırma sonuçları, denemeye alman her iki kavun çeşidininde 5 °C sıcaklıkta ve PE torbalar içerisinde ambalajlanmış olarak, kalite lerinden fazla birşey kaybetmeden 20 gün süre ile başarılı bir şekil de muhafaza edilebileceğini göstermiştir. Bu süreden daha fazla muha faza edilen kavunlarda, kalite kayıplarının yanında çürük meyve mik tarlarının arttığı saptanmıştır. Ayrıca denemeler Galia Fi çeşidinin muhafazaya dayanma derecesinin Arava Fi çeşidine göre daha iyi oldu ğunu göstermiştir. Kavunların PE torbalar içerisinde muhafazası, kontrol meyvelerine göre çürük meyve miktarları üzerine etkili olma makla berabar, meyve kalitesini olumlu yönde etkilemiştir. PE torba lı uygulamalar arasında ise çürümeler ve meyve kalitesi bakımından önemli düzeyde farklılıklar saptanmamıştır. ANABİLİM DALI: BAHÇE BİTKİLERİ JÜRİ: Prof.Dr. Mustafa PEKMEZCİ (Danışman) Yıl: 1994 Yrd.Doç.Dr. Mustafa AKILLI Yrd.Doç.Dr. Turgut YEŞİLOĞLU Sayfa: 97
Özet (Çeviri)
Mi EXPERIMENT ON COLD STORAGE OF SWEET 14ELON İnci ÖZTEKÎN (M. Sc. Thesis) In this experiment, the posibilities of storing Galia Fi and Arava Fi sweet melon cultivars, which are widely grown in Antalya were investigated under cold storage conditions. For this purpose, the fruits, which were harvested at the most suitable harvest time, were placed in the plastic experiment boxes. Then, the fruit boxes were divided into 4 groups. The fruit boxes in first group were not done any treatments and the fruits in these boxes were considered as control. 250 g of Nad in a bag were placed in each fruit box in second group, 250 g of volcanic rock material soaked in a solution of KMn04 were placed in each of the third group fruit boxes, fourth group boxes contained 250 g of NaCl and 250 g of KHnO-i. After that, the fruit boxes were individually wrapped and sealed in Polyethylene film (PE). The wrapped boxes and control fruits were stored at 5 °C temperature with 85-90 % relative humidity in the storage rooms of The Horticultural Department of The Agricultural Faculty of Akdeniz University. Fruit samples, which were taken from the storage conditions in certain intervals were analyzed for weight losses, soluble solids, titretable acidity, vitamin C content, decay and changes in fruit skin colour. Respiration rates of the fruit were also examined in 5 °C and 20 °C temperatures. The experiment result showed that, under 5 °C and wrapped conditions both sweet melon cultivars were stored successfuly for 20 days without loss of their qualities after the harvest. An increase in decay and loss of quality were determined in the melons which were. storaged longer time. The experiment also showed that Galia Fi cultivars were more suitable than Arava Fi for storage. While the storage of melon in PE boxes had no effect on rotted fruits compare to control fruits, it affected the fruit quality positively. There were is no significant differences in rots and fruit quality between the treatments of PE covered fruits. DEPARTMENT : HORTICULTURE COMMUTE : Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ (Superviser) Year: 19S4 Assist, prof.Dr. Mustafa AKILLI Assist, prof.Dr. Turgut YEŞÎL0ĞLU Pages: 97